Facebook Google+ Twitter

Czas na Dzień Solidarności Społecznej

Dzień Solidarności Społecznej organizowany będzie w tym roku już po raz dziesiąty. Ta idea obecna była w Lublinie, Puławach, Radomiu, Rzeszowie, Katowicach, Bełżycach, Gdańsku czy Krakowie. Jak będzie w tym roku? Czas pokaże

Dzień Solidarności Społecznej to idea łączenia tematu przewodniego przy równoczesnej promocji lokalnych inicjatyw czy stowarzyszeń. To dlatego będąc imprezą ogólnopolską - ma raczej lokalny charakter. Czy tegoroczne, dziesiąte a więc jubileuszowe, obchody DSS to zmienią? Pierwszy DSS zorganizowany został w 2003 roku wyłącznie w Lublinie. Poświęcony był ofiarom przemocy domowej. Poza merytorycznym przesłaniem - w ramach imprezy zorganizowane były zawody sportowe dla dzieci i młodzieży. Największe zainteresowanie zdobyły rozgrywki w ramach turnieju piłkarskiego. Symbolem Dnia Solidarności Społecznej jest Złota Wstążka i zielone skrzydła dobrych aniołów. Wolontariusze - ci młodsi ubierają właśnie takie skrzydła (zieleń symbolizuje nadzieję, anielskie skrzydła - dobroć i niesioną pomoc) a ci starsi - zielone koszulki wolontariuszy. Zwyczajowo na scenie prezentują się piosenkarze, czasami tancerze, teatrzyki itp. Wszystko zgodnie z możliwościami organizatora DSS w danym mieście. W Regulamin DSS wpisane są też warsztaty edukacyjne, konferencje, Marsz Dobrych Aniołów i wiele innych działań. Na zakończenie w niebo wypuszczane są Listy do Aniołów - balony z podczepionymi dobrymi życzeniami dla świata. Wszystko przyporządkowane jest promowaniu tematu przewodniego tej imprezy ale też organizacji zaangażowanej w organizację lokalnych obchodów DSS.

projekt kartki pocztowej / Fot. Andrzej MorozDotychczas w ramach DSS podnoszono tematy związane m.in. z przemocą domową, FAS (zespół alkoholowy płodu), ADHD, adopcją dzieci czy organizowano pomoc ofiarom powodzi. Wokół koordynatora - Krajowego Sztabu DSS - zgromadziło się przez te lata grono współpracowników - wolontariuszy. Nie trudno jednak zauważyć, że ta idea nie jest w Polsce powszechnie znana, a więc tym samym każdy, kto chce poświęcić jeden lub kilka dni na zaangażowanie w zorganizowanie DSS w swojej miejscowości ma wielkie szanse, by dołączyć do grona współorganizatorów tej imprezy. Przy okazji - zgodnie z zasadą obowiązującą od samego początku można promować swoje stowarzyszenie, które na danym terenie podjęło się zorganizowania DSS. Zwykle są to organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą rodzinie, czy wprost dzieciom będącym w potrzebie.

dobre anioły z zielonymi skrzydłami / Fot. Andrzej MorozW tym roku DSS będzie promował budowę ośrodka dla sierot i młodzieży porzuconej przez rodziny biologiczne, które to osoby spędziły minimum 10 lat w pieczy zastępczej. Pełnoletni już byli wychowankowie domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych z czasem odchodzą i zdani są już wyłącznie na siebie. Nie mają matki, ojca, często nikogo z rodziny, nie mają domu i nie mają pracy. W czasie kryzysu, ale nie tylko, jest to sytuacja nie do pozazdroszczenia! Doskonale wiemy, jak trudno dzisiaj o pracę. Bez pracy nie ma środków na utrzymanie - opłatę własnego kąta do spania, chleba ani odzieży. Jak długo można tak żyć?! Nie może więc dziwić, że wielu byłych wychowanków publicznych i niepublicznych placówek opiekuńczo-wychowawczych kończy z więzieniach, a w najlepszym przypadku w noclegowni dla bezdomnych. Wyjątki jedynie potwierdzają tę regułę! W związku z tym zrodził się pomysł zbudowania ośrodka, który dałby szansę na własne łóżko tym młodym ludziom, ale zapewnił też możliwość pracy, pomoc psychologiczną, prawną i rozwój zainteresowań oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Sposobów realizacji tej koncepcji jest kilka. Od minimalistycznego - wybudowanie jednego budynku na działce, która jest do dyspozycji organizatora, aż po zbudowanie dużego wielofunkcyjnego ośrodka. Tutaj jednak konieczne byłoby posiadanie ziemi, na której ośrodek można będzie zbudować. Co ciekawe - w obydwu przypadkach będzie to o tyleż prostsze, że jest biuro projektowe, które zaoferowało darmowe przygotowanie stosownych planów! Wkrótce zapadną konkretne decyzje o kierunku działań. Póki co przed nami organizacja X Dnia Solidarności Społecznej - imprezy jubileuszowej i miejmy nadzieję o ogólnopolskim charakterze.

Oddawanie krwi w Lublinie / Fot. Andrzej MorozOrganizatorzy już przyjmują zgłoszenia wolontariuszy. Mogą nimi być osoby niestowarzyszone, ale też przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, grup parafialnych, domów kultury, drużyn harcerskich czy szkół. Jedynym wymogiem, który musi być spełniony jest, by koordynator DSS w określonej miejscowości (szef lokalnego sztabu DSS) był pełnoletni. Dotyczy to w sposób oczywisty także szkół gimnazjalnych, w których tę rolę może przyjąć któryś z nauczycieli. Współudział w organizacji Dnia Solidarności Społecznej może być świetną okazją do dalszej współpracy. Zarówno z koordynatorem DSS w kolejnych latach, ale też w ramach zawiązanej na okoliczność DSS grupy! W ten sposób powstały choćby dwa Kluby Wolontariatu Akademii Dobrych Aniołów. Czy po tegorocznej imprezie powstaną kolejne? Być może. Miejmy taką nadzieję. Więcej informacji na temat DSS można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych i choćby wpisując nazwę imprezy Wikipedii. Tam też można odnaleźć kontakt z organizatorami Dnia Solidarności Społecznej. W trakcie DSS organizatorzy zachęcają do oddawania krwi. W Lublinie będzie to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. I Armii Wojska Polskiego. Młodzież już dzisiaj zbiera kolorowe nakrętki z butelek PET, które po sprzedaży zasilą Fundusz Pomocy Socjalnej "DOMinik".

Dzień Solidarności Społecznej będzie zorganizowany 12 czerwca. Jest więc czas, by przemyśleć udział w tej cyklicznej imprezie i jest czas, by zorganizować lokalny sztab tej akcji u siebie. Hasłem przewodnim są słowa: "Bądź dobry. I bądź w tym najlepszy!". Czy Czytelnicy tego artykułu również dołączą do grona tych, którzy w dobroci chcą być najlepsi?...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.