Facebook Google+ Twitter

Czas na ekologiczne wakacje

Planując wakacje, warto zorganizować je ekologicznie. Po pierwsze dlatego, że niosą ze sobą finansowe oszczędności, po drugie pozwalają spędzić czas w zgodzie z naturą, a po trzecie są aktywną formą wypoczynku.

Jak wynika z badań Instytutu Millward Brown SMG/KRC, Polacy w swoich domach stosują coraz częściej ekologiczne rozwiązania takie jak: segregacja śmieci, racjonalne gospodarowanie wodą, stosowanie żarówek energooszczędnych. Tak czyni ponad 70 proc. rodaków. O tych nawykach warto pamiętać również wówczas, kiedy jesteśmy poza domem i spędzamy czas na wakacjach. Jak zorganizować sobie taki odpoczynek?

Po pierwsze: wybór miejsca

Według definicji internetowego biura podróży Tripsta.pl ekoturystyka dotyczy dwóch sfer: po pierwsze to sami turyści, którzy chcą spędzać czas w zgodzie z naturą, szukają więc odpowiednich ku temu miejsc, a po drugie to branża turystyczna, która chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom ekologicznego wczasowicza. Miejsca, które nadają się na tego typu wypoczynek to: góry, morza, miejscowości, gdzie znajdują się parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, nieznane regiony, małe ciche i spokojne miasta, a co za tym idzie, atrakcyjne dla ludzi, którzy chcą odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Dobrym pomysłem może być również zwiedzanie skansenów. Dość często takie ośrodki proponują szereg regionalnych atrakcji, jak np.: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie można wziąć udział w miodobraniu i poznać pracę pszczelarzy z XIX I XX w.

Po drugie: gdzie nocować?

Przede wszystkim w ośrodkach, które stosują ekologiczne rozwiązania: segregują śmieci, mają fotokomórki podłączone do żarówek, które – oczywiście – również są energooszczędne, baterie w toaletach zaopatrzone są w automatyczne włączniki i wyłączniki wody, a właściciele korzystają ze źródeł odnawialnej energii, wodę ogrzewają za pomocą kolektorów.
Życie w stylu eko to także dbanie o siebie , co wiąże się ze zdrowym
odżywianiem. Z pewnością ekoturystę ucieszy hotelowa stołówka serwująca zamiast kalorycznej i niezdrowej żywności, dania bogate w witaminy, warzywa i owoce. Jak podajeTripsta.pl, nocleg w takich hotelach kosztuje od 100 do 160 zł za dobę.

Po trzecie: transport

Najlepszym rozwiązaniem jest transport kolejowy, ponieważ najmniej szkodzi środowisku. Jeśli konieczne jest używanie samochodu, warto zapoznać się z zasadami ecodrivingu. Głównymi zasadami jazdy w ten sposób są: dopasowanie właściwego biegu do typu jazdy, unikanie zbędnych postojów oraz wykorzystanie prędkości, z jaką porusza się samochód. Na miejscu ekoturysta korzysta z komunikacji miejskiej lub roweru.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.