Facebook Google+ Twitter

Czas na futsal!

Za oknem zima, boiska pokryte są śniegiem, piłkarze taplają się na grząskich murawach. Tym bardziej więc wszyscy do hal, gdzie w najlepsze trwają ligowe, jakże emocjonujące rozgrywki!

Futsal, czyli piłka nożna halowa pięcioosobowa jest w Polsce coraz popularniejsza. Mimo to nadal traktuje się ją - zwłaszcza w mediach - nieco po macoszemu. A przecież jest to jedna z jedną z najbardziej dynamicznych i efektownych odmian piłki nożnej. Tak więc, czas na futsal!

Latynoskie początki

 

Choć początki futsalu sięgają aż 1930 roku, prawdziwy przełom w popularyzacji tej gry nastąpił w 1965 roku wraz z pierwszą, oficjalną imprezą międzynarodową - pucharem Ameryki Południowej. Właśnie na tym kontynencie, a szczególnie w Brazylii futsal cieszył się największym zainteresowaniem, co nie powinno dziwić, znając miłość do zabaw z piłką Latynosów. A przecież na hali technika ma kolosalne znaczenie. Pierwszy turniej wygrał Paragwaj, ale następnie sześć już Brazylijczycy (turniej rozgrywano do 1979 roku).

Dominacja Brazylii i Hiszpanii

 

W 1988 Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, czyli FIFA ogłosiła futsal nową dyscypliną sportową, włączając go do swoich kompetencji. Już rok później w Holandii odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, które oczywiście znów wygrała Brazylia. Kolejne dwie edycje mistrzostw to również dominacja Brazylijczyków – w 1992 roku w Hongkongu oraz cztery lata później w Hiszpanii. Zmiana nastąpiła podczas Mistrzostw Świata w Gwatemali, kiedy doskonałą passę Brazylii przerwała Hiszpania, której drużyna nadal jest najlepsza na świecie.

Historyczny awans
 

 

Nasz kraj oficjalnie stał się członkiem futsalowego świata na początku 1992 roku. Nieco wcześniej powstała komisja ds. futsalu w Polskim Związku Piłki Nożnej.

Polacy w pierwszym sprawdzianie spisali się znakomicie – uzyskali awans do MŚ w Hong Kongu (1992 r.). Biało - czerwoni swój udział w turnieju zakończyli na drugiej rundzie, gdzie zajęli ostatnie, czwarte miejsce, z bilansem bramkowym 4 - 13. Wówczas z drugiej, „polskiej”, grupy do półfinału awansowały reprezentacje Hiszpanii oraz Iranu, a Polacy ostatecznie zostali sklasyfikowani na 8. pozycji (na 16 drużyn).

 

Niestety, w Barcelonie w 1996 roku naszej drużyny nie było. Zresztą, podobnie jak w dwóch kolejnych edycjach turnieju. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku biało-czerwoni wywalczą awans. Podsumowując, Polska rozegrała na MŚ 6 spotkań, z których wygrała 2 i odniosła 4 porażki. Bilans bramek: 15-22. W tabeli wszechczasów zajmujemy 19. miejsce.

Rozgrywki krajowe

Od 13. lat organizowana jest w Polsce Liga Halowa Piłki Nożnej Pięcioosobowej. Pierwszym mistrzem Polski została gliwicka P.A. Nova. Oprócz zmagań na najwyższym szczeblu, rozgrywane są jeszcze zawody II oraz III ligi. Ponadto w wielu miastach istnieją Środowiska Ligi Futsalu, które zrzeszają amatorskie kluby. Dla przykładu, w Gliwicach istnieje aż 5 lig.

 

Mistrzostwo Polski w tym roku broni Clearex Chorzów, który zdobył już Superpuchar Polski, a obecnie jest liderem rozgrywek. Chorzowianie w swoim składzie mają wielu reprezentantów Polski, obecnie na turniej eliminacyjny do Mistrzostw Europy zostało powołanych czterech graczy mistrza Polski: Tomasz Ulfik, Krzysztof Marzec, Krzysztof Kusia i Krzysztof Filipczak. Natomiast Andrzej Szałapa, który jest obecnie kontuzjowany, został wybrany najlepszym piłkarzem futsalowym ubiegłego roku.

Zacięta walka o mistrzostwo

 

Chorzowianom w tym sezonie nie jest jednak łatwo. Wprawdzie zajmują najwyższą pozycję w tabeli i przegrali tylko dwa spotkania, jednak po piętach depcze im mysłowickie Jango. Jango ma tyle samo punktów co lider, a tuż za tą dwójką tylko z trzema punktami straty znajdują się zespoły Akademii Słowa Poznań i Inpulsu Siemianowice Śląski. Jeżeli jeszcze dodamy do tego mającą spore ambicje P.A. Novę, emocje mamy gwarantowane do końca sezonu.

Tabela I ligi (stan 2 luty 2007 r.):

Tabela I ligi po 13. kolejkach, opracował (toja)


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za przybliżenie tej dyscypliny.
Tagi - *piłka nożna halowa / futsal / hala / rozgrywki / polska / brazylia / hiszpania / mistrzostwa świata / rozgrywki krajowe / andrzej szłapa / clearex chorzów / PA Nova* - nazwy własne piszemy od w.l.
*W tabeli wszechczasów zajmujemy 19. miejsce.* - *wszech czasów*?
*Od 13. lat organizowana jest* - jednak *od 13 lat* (pod. *od 1000 lat*).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.