Facebook Google+ Twitter

Czas na godziwe emerytury i godną opiekę medyczną seniorów

Tyle się mówi o polityce prorodzinnej, ale co z tego mają seniorzy?.

Seniorzy uczestniczą w studium medycznym / Fot. Zdzisław SadowskiTransformacja systemowa w Polsce doprowadziła do upadku przemysłu ciężkiego w Polsce. Zmiana ustroju i gospodarka rynkowa doprowadziły większość zakładów przemysłu ciężkiego (a także niestety przemysłu lekkiego) do upadku i likwidacji. Upadek przemysłu ciężkiego przyniósł złe i dobre skutki dla społeczności polskiej. Złe to, bezrobocie, bieda i masowa emigracja „za chlebem”, itp. Dobre to, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce i przedłużenie życia Polaków.

Tylko w latach 2001- 2013 średnia długość życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się z 66 na 73 lata, kobiet z 75 na 81 lat. Niestety za tymi zmianami nie poszły zmiany w opiece geriatratycznej i systemu pomocy społecznej (publicznej). Na około 1.500 tys. osób w Polsce, w wieku powyżej 65 lat , tylko około 330 tys. otrzymuje pomoc w ramach systemu pomocy publicznej. Reszta może liczyć tylko na rodzinę i dzieci, które niestety wyjechały do stolicy, lub na emigrację „za chlebem”.

W związku z tym w 2012 r rząd PO wprowadził reformę emerytalną, przedłużającą sukcesywnie wiek emerytalny do 67 lat, a więc zahaczając o medyczną starość (od 65 r życia). Niestety, nie poszły za tym zmiany w opiece geriatratycznej i systemie pomocy społecznej (publicznej). Starszych ludzi leczyło się byle jak (bo nie rokowali), nie udzielano pomocy (bo po co inwestować w starego człowieka?). Mój sąsiad opowiadał, że mieszka wśród starszych ludzi i gdy jakiegoś sąsiada karetka zabierała do szpitala, to już z niego nie wracał. W Łodzi żyje się najkrócej!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A ja naprawdę jestem ciekawy, kiedy przejdę na emeryturę w wieku 65, czy 67 lat i czy przy ewentualnym przejściu na emeryturę w wieku 65, to będzie pełna emerytura?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opieka nad osobami starszymi to polski "węzeł gordyjski".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.