Facebook Google+ Twitter

Czas na nowy regulamin stworzony z Waszym udziałem

Na przełomie września i października grupa Autorów zwróciła uwagę na nieścisłości w regulaminie naszego serwisu. Najwięcej emocji budziło umieszczanie w profilu zdjęcia autora danego tekstu. Po kilku spotkaniach z kancelarią prawną wypracowaliśmy nowy regulamin, w którym wzięliśmy pod uwagę wiele postulatów, zresztą nie tylko zgłaszanych przez grupę Autorów, która zaproponowała nawet własną wersję regulaminu.

 / Fot. wiadomości24.plDziękując raz jeszcze za wszelkie propozycje zmian chcę podkreślić, że prace szły w kierunku umieszczenia w regulaminie zapisów wyjaśniających sporne kwestie w kontaktach na linii autor-redaktor (moderator), np. umieszczanie własnej podobizny w profilu. Choć w wielu miejscach w sieci ci sami ludzie nie boją się pokazywać twarzy, swoich najbliższych, życiowego dobytku, a nawet adresu, gdy przychodzi do współtworzenia serwisu dziennikarstwa obywatelskiego pojawiają się u niektórych wątpliwości: czy pisać prawdę będąc osobą rozpoznawalną ze zdjęcia. Nowy regulamin przewiduje zatem inne rozwiązania, niestety, skutkują one też innym traktowaniem treści od takiego Autora przez redakcję. Po prostu coś za coś.

Szukaliśmy też formuły pozwalającej - bez psucia tego co do tej pory osiągnęliśmy, czyli unikalności - publikować materiały wcześniej publikowane (blog, własna strona, itd.). Uważamy, że uczciwe wobec innych Autorów będzie publikowanie ich z linkiem do źródła oraz niebranie tych materiałów pod uwagę w profilu, bo wszelkie nagrody, plusy, pióra, etc. nie powinny naprawdę od tego zależeć. Rzecz jasna nie wszystko opublikujemy i tylko materiały, które będą miały jasny status co do praw autorskich (jeśli ktoś gdzieś to opublikował może być z tym spory problem, no chyba, że to jego blog).

Oczywiście rozumiemy, że nie każdy zagląda na stronę codziennie, że wielu Autorów potrzebuje chwili, by zdecydować się w jaki sposób chcą tu funkcjonować. Dlatego proponujemy miesiąc na zastanowienie się. Część zapisów dotyczących nagród czy przywilejów dla Autorów (a właściwie ich pozbawiania gdy zmieni się ich sytuacja wobec regulaminu) będzie egzekwowana dopiero po 8 grudnia. Osoby, które się rejestrują teraz mają już do zaakceptowania nową wersję regulaminu (pełną bądź skróconą), a dotychczas zarejestrowani mogą go przeczytać wylogowując się (opcja zarejestruj się!). W poniedziałek 8 grudnia system wyloguje wszystkich i wówczas akceptując nowy regulamin pamiętajcie, że Was będzie też obowiązywał.

Jednocześnie raz jeszcze podkreślam - w serwisie było i jest zawsze miejsce dla każdego internauty, który podczas rejestracji zaakceptował regulamin. Nikt nikogo nie zmusza do aktywności czy obecności tutaj. Wiemy, że wiele osób posiada martwe konta (albo jest aktywnych w konkurencyjnych serwisach), ale wszyscy powinni pamiętać, że zawsze mogą je reaktywować: pisać, komentować, dodawać zdjęcia, czy nagrania wideo. Każdego witamy z radością i kilka takich powrotów mamy za sobą. Możemy się spierać o wizję dziennikarstwa obywatelskiego (jak ja "nie lubię" tego określenia), ale róbmy to z klasą. Tutaj. Dla dobra całego zjawiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

minął miesiąc, komentarza odautorskiego na moją wypowiedź się nie doczekałem, a podobno milczenie uważa się za zgodę... Więc potraktuję to jako przyznanie mi racji na pożegnanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bonar, przyznaję Ci rację. Cytowany fragment regulaminu nie powinien się w nim znaleźć. Ma jakiś dziwny wydzwięk... A na takie "opinie" nie mają miejsca w "aktach prawnych", jakim nota bene są regulaminy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Choć w wielu miejscach w sieci ci sami ludzie nie boją się pokazywać twarzy, swoich najbliższych, życiowego dobytku, a nawet adresu, gdy przychodzi do współtworzenia serwisu dziennikarstwa obywatelskiego pojawiają się u niektórych wątpliwości: czy pisać prawdę będąc osobą rozpoznawalną ze zdjęcia."

Powiem tylko jedno - cytowany przeze mnie fragment to zwykła manipulacja zmierzająca do tego aby ukryć dotychczasowe autorytarne zachowania redakcji (zmuszanie użytkowników do czynności nie zawartych w regulaminie) pod płaszczykiem redakcyjnej wersji - że to autorzy mają coś (w domyśle - wstydliwego) do ukrycia. Cytowane przeze mnie stwierdzenie jest ewidentną nieprawdą. Czym innym jest przymus a czym innym własna decyzja. Nie uwierzę Pawle, że tego nie rozumiesz. Myślę, że właśnie Ty - Redaktor Naczelny - powinieneś powstrzymywać się od tego typu sugestii. Bo skoro Naczelny manipuluje to rzutuje to chyba na cały serwis. Czyż nie? Powtórzę jeszcze raz nie chodzi o publikowanie zdjęć jako takie ale o dyktatorskie zapędy redakcji, która łamie swój własny regulamin, a odpowiedzialność zrzuca na użytkowników. Prosisz o klasę, zachowaj ją sam. Aż tak trudno powiedzieć "tak - zmuszamy autorów do rzeczy których nie ma w regulaminie"? Przyznanie się do błędu jest klasą, ukrywanie go i zrzucanie odpowiedzialności jest małostkowością.

PS
Czy nowy regulamin przewiduje obowiązek umieszczenia swojej czytelnej podobizny? Bo być może przez moją nieuwagę nie wyczytałem w tekście tej informacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eeech,tyle czasu potrzeba było, żeby Redakcja i eksperci odpowiedzieli sobie na pytanie dotyczące materiałów" Z bloga".
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie konkrety na postulaty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.