Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10641 miejsce

Czas na wymianę elity władzy

Przed wyborami partie prześcigają się w obietnicach wyborczych. Zapowiadają między innymi wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych i likwidację Senatu.

Gdy dana partia dochodzi do władzy, nagle zapomina o swoich obietnicach wyborczych. Żadna z partii rządzących, która szafowała obietnicami wyborczymi, nie wystąpiła ze zmianą ordynacji wyborczej, bo doszedłszy do władzy (punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia) uznała, że obecna ordynacja promująca duże partie może być jej pomocna.

Obecna ordynacja odbiera możliwość wygrania wyborów indywidualnym osobom (czy ugrupowaniom lokalnym), nawet w wypadku, gdyby uzyskały największą ilość głosów. Społeczeństwo polskie jest stosunkowo dobrze wykształcone i rozumie, że wybory, według obecnie obowiązującej ordynacji, nie są właściwie żadnymi wolnymi wyborami, tylko ich namiastką, więc liczba wyborców gwałtownie się zmniejsza.

Skandalem jest zastosowanie obowiązującej ordynacji przy wyborze deputowanych do Unii Europejskiej, gdzie zamiast wybierać 50 deputowanych z 50 okręgów jednomandatowych, głosujemy na partie z zastosowaniem 5-procentowego progu wyborczego. Odbiera to szansę kandydatom z komitetów obywatelskich (nie osiągną progu wyborczego w skali kraju). A ponieważ większość osób głosuje na chybił trafił, tzn. na pierwszą znaną z mediów osobę na liście wybranej partii, nazwiska wybranych można już przewidzieć po zarejestrowaniu list największych partii.

Jest tylko jeden sposób, aby doprowadzić do wymiany elit władzy, głosując na kandydatów z ostatnich miejsc list, wybierając w ten sposób nowy skład elity władzy. Pozwoli to na zmianę pokoleniową we władzach poszczególnych partii (odejdą w niebyt starzy działacze). Stawiając na młode pokolenie, nie mające obciążeń wynikających z naszej najnowszej historii, może doczekamy się wreszcie pożądanych zmian, dotyczących m.in. jednomandatowych okręgów wyborczych.

Apeluję do młodego pokolenia Polaków, aby jednak wzięło udział w nadchodzących wyborach deputowanych do Unii Europejskiej, ale żeby jednak głosowali na przedstawicieli swojego pokolenia z ostatnich miejsc na listach wyborczych. Potraktujmy to jako przygotowanie do wymiany elit w Sejmie i Senacie przy następnych wyborach.


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czas najwyższy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.04.2009 19:51

Nie wcale nie "wiadomo" gdyż 80% społeczeństwa wierzy że żyjemy w prawdziwej demokracji i do tego w kraju prawdziwie kapitalistycznym. To kłamstwo jest na tyle powszechnie zaakceptowane jako prawda że niekiedy spotykam ludzi którzy prawie chcą mnie bić jeśli twierdzę coś innego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwał, tak zwał, wiadomo o co chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 21:40

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2009 21:40

Partiokracja z jaką obecnie mamy do czynienia w Polsce na z demokracją tyle samo wspólnego co miały wybory w PRL. Można wybrać kandydata pod warunkiem że to będzie ktoś z tej albo tamtej listy bo w innym przypadku cóż przepraszamy ale dla nie swoich nie ma miejsc.
Jestem antydemokratą i zdecydowanie wolę choćby monarchię ale jeśli już muszę żyć w państwie demokratycznym to niech to będzie demokracja prawdziwa a nie udawana jak obecnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny Autorze - wg. Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Elita

"... Elita często dąży też do władzy nad pozostałymi częściami społeczeństwa oraz ma wpływ na kształtowanie się postaw i idei w społeczeństwie. Z tego względu zdaniem Karla Mannheima można mówić o podziale elit na polityczne - związane z władzą, oraz kulturowe - związane z tworzeniem wzorców kulturowych. Jedną z głównych cech elit jest ekskluzywizm, czyli skłonność do zamykania się i nie przyjmowania nowych członków."

Wobec powyzszego, należałoby powiedziec, że konieczna jest wymiana LUDZI władzy, a nie elit, bo te z załozenia, do żadnej wymiany nie dopuszczają.
Raczej wykonują przy pomocy tak zwanych wyborów wg. list partyjnych - manewr zamiany, kręcąc stołkami na karuzeli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.