Facebook Google+ Twitter

Czas odpowiedzialności

Kto odpowie za narciarską aferę dopingową? Czy również winni zaniedbań lekarze i działacze ?

W zawstydzającej aferze dopingowej z udziałem polskiej zawodniczki Kornelii Marek posypały się już pierwsze kary. PZN odebrał zawodniczce licencję sportową i wnioskuje do Ministerstwa Sportu o odebranie Marek stypendium. Swoją karę dyskwalifikacji wymierzy na pewno MKOL i Polka straci możliwość startu w kolejnych igrzyskach, a jej wyniki z Vancouver zostały anulowane.
W wyniku wewnętrznego dochodzenia podejrzanym o podanie dopingu jest fizjoterapeuta kadry Witalij Trypolski. On też, jeżeli jego wina zostanie udowodniona, zapewne nie uniknie zasłużonej kary. Czy jednak grono osób które powinny ponieśċ odpowiedzialność kończy się na tych dwóch kluczowych postaciach afery?

Zarówno w Polskim Związku Narciarskim jak i w Polskim Komitecie Olimpijskim funkcjonują piony medyczne, których przedstawiciele stanowili Polską Misję Medyczną na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. Stanowili ją m.in. dr Hubert Krzysztofiak, dr Jarosław Krzywański oraz przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Związku Narciarskiego Stanisław Szymanik.

W Vancouver był też Przewodniczący Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie prof. Jerzy Smorawiński. Powstaje pytanie czy członkowie sztabu medycznego oraz instytucji zajmujących się w Polsce walką z dopingiem zrobili wszystko co byli zobowiązani zrobić aby taka afera dopingowa nie mogła zaistnieć?

Jak wiadomo nie wszyscy zawodnicy mieli wykonane badania antydopingowe przed Igrzyskami. Jako powód podano nieobecność niektórych sportowców w kraju. Czy jednak prezes PKOL Piotr Nurowski nie powinien był nakazać obligatoryjne przeprowadzenie takich badań przed wyjazdem do Kanady jako warunku otrzymania nominacji olimpijskiej? Jak widać i lekarzom, działaczom i trenerom zabrakło wyobraźni jakie konsekwencje może mieć zaniedbanie profilaktyki antydopingowej przed tak ważną imprezą jak Igrzyska Olimpijskie. Nastąpiło tu z ich strony ewidentne niedopełnienie obowiązków. Czy Prezesowi PKOL i ministrowi sportu, którzy głośno zapewniają o swojej determinacji radykalnego rozprawienia się z problemem dopingu starczy tej determinacji aby wyciągnąċ konsekwencje w stosunku do osób którzy dopuścili się zaniedbań w odpowiednim przygotowaniu olimpijczyków? Czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetny artykuł trafiający w sendo sprawy związanej z dopingiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.