Facebook Google+ Twitter

''Czas otworzyć umysł'' na Protobaby

Z reguły poznajemy zespoły już u szczytu kariery. Rzadko więc możemy towarzyszyć im od początku, być przy nich kiedy wydają pierwszy singiel albo grają pierwszy duży koncert. Skorzystajcie z tej okazji. Poznajcie Protobaby!

Pierwszy raz usłyszałam o nich, kiedy dowiedziałam się, że zagrają na Białostockich Juwenaliach. Przeszukałam internet i posłuchałam ich muzyki. I wpadłam po uszy w głęboki głos Colma McGiunessa śpiewającego przy akompaniamencie basów Aidana Grahama, zakochałam się w zmiennych falach riffów Tony'ego Monahama i zabujałam w rytmie perkusji Bryana Ronana.

Rozdział pierwszy: kim oni są?

I wtedy w mej głowie powstało pytanie: Kim są ci goście? Po prostu musiałam ich spotkać... i zrobiłam to. Przyjechałam do Białegostoku dzień przed ich pierwszym koncertem. Kiedy dotarłam do klubu, w którym byliśmy umówieni, poczułam się lekko zagubiona. Ale jak już się odnaleźliśmy, zorientowałam się nagle, że siedzę z dwoma miłymi facetami, z których jeden (Colm) ma podbite oko i zabandażowany palec. Hm, ciekawe. Co się stało? „Nie spodziewaliśmy się, że polska wódka jest tak mocna”, wyjaśnił Tony. OK, całkiem prawdopodobne.

Przyjechali z Irlandii, a dokładniej z Limerick - miasta The Cranberries. Inspirowali się nimi? Niekoniecznie. Protobaby są porównywani do Joy Division czy Muse, ale to też nie są ich inspiracje. „Zanim zacząłem robić muzykę, nie zwracałem zbytniej uwagi na Joy Division. Jestem bardziej pod wpływem Davida Bowiego” - mówi Colm. „I Johnny'ego Casha” - dodaje szybko Tony. Drążę temat, żeby dowiedzieć się jakie style muzyczne preferują. A kiedy słyszę: „Wszystkie”, postanawiam ich nieco sprowokować. Co myślicie o Lady Gadze? Odpowiedź Colma mnie zabiła: „Dała kiedyś taki wywiad... Wygląda na mądrą kobietę”.

Zbiło mnie to z tropu. Najpierw mocne efekty naszej polskiej wódki skontrastowane z miłymi uśmiechami na ich twarzach, potem muzyka porównywana do Joy Division, ale inspirowana Bowie'm i Cashem i... mądra Lady Gaga (sic!). Moja misja „Poznaj ich lepiej” jak na razie zawodzi. Znowu jestem zagubiona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.