Facebook Google+ Twitter

Czas pomyśleć o wykształceniu... twojego psa

Zapewnić dziecku dobrą przyszłość, zadbać o swoją karierę, kupić dom, jeździć porsche i wyjechać na zagraniczne wakacje. Do długiej listy naszych marzeń powinniśmy dopisać jeszcze jeden punkt - wysłać psa na studia.

Gacek, buldog francuski / Fot. J.BogdanowiczPrzedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, studia to droga, którą każdy z nas chciałby przejść. Mało kto wie, że w Gdańsku istnieje szkoła posłuszeństwa dla psów, która naszym pupilom oferuje wszystkie te szczeble edukacji.

Mowa tu o szkole Hauu-ward, która w Gdańsku istnieje od 1994 r. Jej założycielką jest Agnieszka Kępka, Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny Prób Pracy. Szkoleniem psów zajmuje się od 25 lat. Jako pierwsza założyła profesjonalne psie przedszkole, które ma na celu oswojenie szczeniaka z otoczeniem i innymi psami.
Z panią Agnieszką rozmawiam o Hauu-wardzie, psach, a przede wszystkim o właścicielach, którzy w wychowaniu psów odkrywają ogromną rolę, a także popełniają ogromne błędy.

Demon, beagle. / Fot. J.BogdanowiczCo daje szkolenie w waszym ośrodku?
- Szkolenie w Hauu-wardzie, to przede wszystkim mądre wychowanie psa, jego przewodnika i domowników, z którymi pies mieszka. Jeśli jego właściciel naprawdę chce wychować swojego pupila, to wychodzi ze szkolenia z psem, który go słucha i nie sprawia kłopotów. Natomiast właściciel zna zasady, jakimi kieruje się
pies w życiu. Daje to dobrą i mądrą współpracę między człowiekiem i psem.

Jakie stosujecie metody nauki w waszym ośrodku? I czy są skuteczne?
- Podstawą jest nauka właściciela, aby zrozumiał, jakimi zasadami w życiu kieruje się pies. Jeśli przewodnik psa i jego rodzina zrozumieją te reguły, to z szkoleniem nie ma problemu. Należy pamiętać, że u psa nie ma demokracji - albo jest szefem stada, albo ma szefa! Z każdą z tych sytuacji pies się pogodzi pod warunkiem, że ma czytelny i jasny przekaz od człowieka.

Owczarek nimiecki na wystawie psów w Sopocie. / Fot. J.BogdanowiczCzego podczas Waszych kursów uczy się pies? Są to np. nauka siadania, warowania, czy bardziej życiowe umiejętności: nasz pupil nie ciągnie na spacerach, nie rzuca się na inne psy na spacerze?
- Nie ma wybiórczego nauczania psa. Wiele dróg prowadzi do tego, by nasz pies był dobrze wychowany i nie stwarzał problemów w domu i na spacerze. Po naszym szkoleniu właściciel wie, jak rozpoznawać zachowania psa i rozumie, co pies tak naprawdę mówi nam poprzez swoje zachowanie. Oprócz tego właściciel uczy się u nas, jak mądrze przejąć przewodnictwo stada w języku zrozumiałym dla psa. Jest to np. nauka witania się z psem, czy podawania mu jedzenia. Oczywiście uczymy również wszystkich komend, jakie są niezbędne do posłuszeństwa psa i prawidłowego jego wychowania.

Ile lat, miesięcy powinien mieć pies, aby uzyskać jak najlepsze efekty szkolenia?
- To zależy od predyspozycji do wychowania i szkolenia ludzi, z którymi pies żyje pod jednym dachem. Bardzo ważna jest socjalizacja młodych szczeniąt psów do szóstego miesiąca życia. Od tego są spotkania w psich
przedszkolach. Po szóstym miesiącu piesek prawie każdej rasy i nierasowy ma już predyspozycje do szkolenia.

Od czego zależy jak szybko uczy się pies?
- Oczywiście od jego predyspozycji związanych z rasą i z konkretnym psem. Ale jest jeszcze wiele innych czynników. To, jak szybko uczy się nasz pies zależy od tego, ile dziennie poświecimy mu czasu, ile damy mu wybiegu i ruchu. Owczarek niemiecki musi mieć mądre zajęcie i prace codziennie, a beagle przynajmniej półtorej godziny wybiegu (nie spaceru na smyczy 15 minut) rano przed pracą, po pracy i wieczorem przed
snem. W innym razie powinien być w rękach myśliwego. Pies to pół etatu dodatkowo - kto nie ma czasu dla psa nie powinien go brać!

Walery, Yorkshire terrier. / Fot. J.BogdanowiczCzy psy którejś z ras uczą się szybciej? Kto lepiej opanuje zasady posłuszeństwa mały york,czy groźny rottweiler?
- Oczywiście, że tak. Są rasy, które zachowują się nieznośnie tylko, dlatego, ze nikt ich nie uczy i nie ma dla nich pracy. Yorkshire to terrier z krwi i kości i tak należy go traktować. Dużo yorków chodzi do naszej szkoły i osoby, które przyjmą do wiadomości, że to prawdziwy terrier, bardzo szybką mają efekty szkolenia i wychowania. Rottweiler to pies obronny i powinien być szkolony oraz wychowywany jak najwcześniej. Uczy się błyskawicznie i bardzo lubi naukę. Wbrew krzywdzącej opinii to niezwykle sympatyczne i milusińskie psy, ale człowiek powinien być zdecydowanie przywódcą w tym stadzie.

Czy są psy nie wyuczalne? Czy jakiś pies nie ukończył szkolenia?
- No cóż są psy, które mają mniejsze predyspozycje do nauki i mądry właściciel powinien się z tym pogodzić i kochać swojego psa, ale takich psów jest bardzo mało. Są też psy bardzo mądre, ale trudne do
podporządkowania człowiekowi i wtedy mądry właściciel dąży do partnerstwa z tym psem i zapewnienia mu pracy, do jakiej został stworzony. Jeśli jakiś pies nie ukończył szkolenia, a powodem nie była ciężka choroba psa, to zawsze winny jest właściciel, któremu nie chce się pracować z psem, oczekuje cudu bez swojego wkładu pracy.

Ten beagle chyba nie ma ochoty nigdzie iść... / Fot. J.BogdanowiczJak ważny jest kontakt psa z jego właścicielem podczas szkolenia? Jaką rolę odgrywa w szkoleniu nauczyciel, a jaką właściciel?
- Przy szkoleniu jest niezbędny mądry kontakt właściciela i psa. Najlepiej pod okiem również mądrego szkoleniowca. Jesteśmy przeciwni oddawaniu psów na szkolenie bez udziału właściciela. To nie urządzenie na pilota, którym można sterować w razie potrzeby. Tym bardziej, że nauka obejmuje również człowieka.

Kto jest winny temu, że nasz pies jest nieposłuszny? To my, właściciele popełniamy błędy w wychowaniu zwierzaka, czy może wina leży po stronie naszego pupila?
- Z wszystkich poprzednich pytań wynika, że to człowiek ponosi odpowiedzialność za wychowanie psa! Gdyby w naszym przedszkolu ludzie słuchali, co im się mówi, to nie popełnialiby tak wiele błędów i pies chowałby się inaczej. Poważnym błędem jest traktowanie psa jak człowieka, a pies to aż pies! Zanim weźmiemy psa powinniśmy pomyśleć, że pies będzie z nami około 13 lat i jak będzie wyglądało nasz życie za chociażby 5 lat? Czy mamy wolne pół etatu dziennie, aby go poświęcić dla psa? Czy ta rasa, która nam się podoba na pewno jest dla nas? Jaki tryb życia prowadzimy? Czy lubimy wstawać o 5 rano, aby wybiegać np. beagla, czy dobermana? Pies to obowiązek - nie zabawka dla dziecka czy nasz chwilowy kaprys.

Karny bobtail na wystawie psów w Sopocie. / Fot. J.BogdanowiczI ostatnie pytanie, co musi umieć nasz pies, aby skończyć studia w Waszej szkole?
- Zmieńmy to na pytanie: ile musi umieć pies i jego właściciel? Oczywiście wszystkie podstawowe rzeczy, jak komendy wydawane psu w pozycji statecznej i w ruchu. Kierowanie psem na odległość poprzez komendy głosowe i optyczne, oczywiście chodzenie na i bez smyczy oraz prawidłowe zachowywanie się psa w domu podczas całej doby i przy wizytach gości, oraz na wybiegu i spacerze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

lei xd
  • lei xd
  • 16.10.2010 20:14

+ pozdr. p. Agnieszke ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.02.2008 15:41

psy górą!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten tekst bardzo mi pomógł... Niedługo chciałabym sobie kupic psa Beagle, jest śliczny, chciałabym sie jeszcze dużo o nim dowiedziec, żeby móc dobrze sie nim opiekować. Jestem pewna, ze ten pies to strzał w 10!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł i fotki;-)

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst.

Pozdrawiam p.Agnieszkę. Za ułożenie mojego sznaucera olbrzyma Cezara dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst (+) myślę, że każdy kto ma czy chce mieć psa powinien go przeczytać, chociażby żeby pamiętać o takich rzeczach jak: "kto nie ma czasu dla psa nie powinien go brać!" czy "człowiek ponosi odpowiedzialność za wychowanie psa!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaprzyjaźniona jamniczke tak wykształciłam, że prawie mowi "mama" jak ja mówię "nie ma" :) (oczywiście plasterka wędliny do psiego pyska)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście plus za tekst... i nie tylko :-).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.