Facebook Google+ Twitter

Czas pracy - co to takiego?

Nienormowany czas pracy oznacza tylko tyle, że musisz pracować więcej niż osiem godzin dziennie i nikt nie musi ci za to płacić.

Czas to coś czego zawsze mamy zbyt mało. / Fot. Cezary KrysztofiakTeoretycznie zgodnie z kodeksem pracy art. 131 § 1, w Polsce obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy z możliwością poszerzenia do 48 godzin wraz z nadgodzinami. Jest jednak tajemnicą poliszynela, że te uregulowania prawne są jedynie na papierze i jak wykazują ostatnie kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, pracodawcy niewiele sobie robią z tych przepisów. O ile na stanowiskach związanych z czasową dyspozycyjnością jak np. portier, pracownicy zmianowi w produkcji lub usługach czas pracy poszczególnych pracowników jest wymuszany logistyką lub technologią i jego przekraczanie nie ma charakteru nagminnego, to już wszędzie tam gdzie nie ma takich ograniczeń pracowanie ponad normę, nierzadko bez dodatkowego wynagrodzenia, jest stosunkowo powszechne. W szczególności dotyczy to stanowisk niższej kadry managerskiej, pracowników zatrudnionych na warunkach dyspozycyjności lub nienormowanego czasu pracy.

Przy słabej samodzielnej aktywności Państwowej Inspekcji Pracy i organizacji związkowych pracownicy najemni nie mają specjalnie wyjścia i muszą się godzić na warunki i sposób traktowania dosyć instrumentalny przez pracodawców bo przecież wiedza i umiejętności, które sprzedają na rynku pracy to cały ich kapitał którym zarabiają na życie. Nie są wcale rzadkie sytuacje, w których pracownicy ci do domu trafiają jedynie na noc, a soboty lub niedziele maja wolne raz w miesiącu.

Wynika to także ze stosowanej często praktyki, że pracodawca tam gdzie powinien zatrudnić dwoje pracowników zatrudnia jednego. Co uniemożliwia prawidłowy urlop (dwa tygodnie w ciągłości) prawidłowe leczenie choroby czy spełnienie niekiedy elementarnych wymogów BHP. Dlatego czas pracy pozostanie dla pracownika wielką niewiadomą, tak jak dla fizyków samo pojecie czasu. Przed podjęciem pracy w rozmowie z pracodawcą dobrze jest zadać te proste pytanie. Jaki jest czas pracy? Co mam rozumieć przez dyspozycyjność? Czy nienormowany czas pracy oznacza dla mnie tylko tyle, że musze pracować więcej godzin niż norma i nikt nie musi mi za to płacić?

Oczywiście polski kodeks pracy w art. 151 § 3, § 4 bardzo precyzyjnie reguluje kwestie czasu pracy, w tym czasu nienormowanego (art. 1544 § 1, § 2 k.p.) kto, na jakich warunkach, kiedy i ile ma pracować oraz jaka czeka go za to zapłata. Nawet w sądzie pracy stosunkowo łatwo wygrać spór z pracodawcą, o ile mamy w jakiś sposób nadgodziny, udokumentowane lub w sposób oczywisty nadgodziny wynikają z przedłożonych dowodów bądź specyficznych warunków pracy. Co z tego, jeśli zazwyczaj jest to już nasz ostatni kontakt z pracodawcą, który już nas zwolnił, albo za chwilę to zrobi, a dodatkowo otrzymujemy etykietkę rozrabiacza..

Gdy zależy nam na dobrej pracy lub jakiejkolwiek, bo żyć za coś trzeba, to nie domagamy sie od przełożonych każdego dnia po ośmiu godzinach pracy zlecenia na dalszy pobyt w firmie. Nikt nam nie zabroni sobie samemu to odnotowywać ale w sądzie pracy możemy usłyszeć , że to nasza samowola i nikt nam nie kazał dłużej pracować.

Problem może nie w przepisach prawa, ale w praktyce. W społecznej zgodzie i cichej akceptacji, instytucji państwowych, samorządowych i społecznych, takiego stanu rzeczy. O ile niezapłacenie za towar w sklepie, rachunki za prąd, czynsz czy jakąś płatną usługę, którą ktoś nam wyświadcza, budzi powszechną dezaprobatę i jest moralnie mocno piętnowane, to niezapłacenie za pracę jest dziwnie łatwo i bezboleśnie tolerowane. To pracodawca powinien wstydzić się i czuć na sobie piętno niesolidności za to, że zalega nam z wypłatą czy też nie chce zapłacić za pracę dodatkową. Czemu mamy błagać i procesować się o coś co nam się moralnie i prawnie należy! Za kradzież w sklepie można pójść do więzienia, a co z okradaniem pracownika najemnego?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ogromny plus się należy za zwrócenie uwagi na problem. Nienormowany czas pracy w większości polega na tym, że pracować dłużej możesz, ale żeby wyjść wcześniej, to już niestety...
Barbaro, Ty oczywiście masz rację, że tak to powinno wyglądać, niestety w praktyce często wygląda inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Poruszyłeś Cezary bardzo ważny problem społeczny, obecny w Polsce wyzysk ludzi pracy. Co to za prawo pracy skoro na papierze?
Dlaczego sankcje dla pracodawców za brak zapłaty z apracę są tak mało dotkliwe?
Moim zdaniem media powinny napiętnowac imiennie pracodawców nie przestrzegających prawa pracy bo pracownicy boją się ryzykować i walczyć os woje prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego nienormowany czas pracy zakłada , że muszę pracować dłużej?
Równie dobrze mogę pracować krócej.
Nienormowany czas oznacza rozlicznie pracownika z wykonanych zadań a nie z czasu pracy.
Zatem im kto wydajniejszy tym krócej pracuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.