Facebook Google+ Twitter

Czas refleksji, czas zadumy

Gdy z drzew opadną już wszystkie liście, a płynący z nieba żar zmieni się w lecący z nieba deszcz, to znak że nadeszła już jesień, a wraz z nią Święto Zmarłych.

Pomnik ofiar Katynia na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul Lipowej / Fot. Krzysztof StanekTradycją jest już udajemy się w tym czasie na groby bliskich i zapalamy znicze - symbol pamięci i jednocześnie nadziei na ich rychłe pojednanie z Bogiem. To dwudniowe święto ma swoją bogatą tradycję.

Pierwsze wzmianki o dniu Wszystkich Świętych pochodzą aż z IV wieku, z terenów wschodnich. W kościele katolickim święto to początkowo było obchodzone trzynastego maja. Taką datę wyznaczył papież Bonifacy IV w 609 roku. Papież Grzegorz IV przeniósł je na 1-go listopada, głównie ze względu na trudność wyżywienia pielgrzymów latem.

Dzień Zaduszny zwany popularnie zaduszkami, został przejęty przez religię katolicką z wierzeń pogańskich, które zręcznie opisał A.Mickiewicz w "Dziadach". Święto to wprowadził opat Odillon z Cluny w X wieku. W Polsce obchodzone było od wieku XII. Dawniej wiązało się z biesiadowaniem przy grobach zmarłych (obecnie robią to np. Cyganie). Współcześnie sprowadza się ono do modlitwy za bliskich zmarłych, których dusze błąkają się po czyśćcu oczekując na wstąpienie do nieba. W kościele anglikańskim zarzucono obchodzenie tego dnia w okresie reformacji, zapewniając jednocześnie możliwość jego celebracji w Alternative Service Book i innych liturgiach anglikańskich. Kościół wschodni obchodzi podobne święto kilka razy w roku, w okresie wielkanocnym.

W tych dniach nie zapominamy również o wszystkich bezimiennych ofiarach systemów totalitarnych XX-go wieku. Lublin jest szczególnie naznaczony tym piętnem. To tu znajduje się były hitlerowski obóz zagłady na Majdanku, w którym zginęło ok 230 tys. ludzi w tym około 100 tys. Żydów. Co roku właśnie w święto zmarłych, zarówno tu jak i przy pomniku ofiar Katynia, na najstarszej lubelskiej nekropolii przy ul.Lipowej, płoną setki zniczy. Jest to żywe świadectwo tego, że pamięć o tamtych wydarzeniach nie wygasła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam serdecznie

Z zainteresowaniem i ogromnym niepokojem przeczytałem powyższy tekst.
Okazuje się, że `święto zmarłych` nie ma nic wspólnego z wiarą w Pana Jezusa.
Autor pisze, że ``to dwudniowe święto ma swoją bogatą tradycję.`` Jaką, pytam całkiem spokojnie? Czy IV wiek jest wykładnikiem prawdy, czy właśnie tradycji niezgodnej z Pismem Świętym?
Zaduszki z pogaństwa? No cóż katolicy, to następny dowód na to, że katolicyzm to religia w pełni pogańska. A gdzie Pan Jezus, gdzie Jego Nauka. Pamiętam jak ksiądz Mońka, uczył, że ``1 listopada to święto tych, którzy odeszli do Pana``.
Otwieram Biblię, a tam znajduję Słowa, Które podważają naukę nie tylko księdza Mońki, ale i całego nauczającego kościoła, papieży, biskupów i księży. Cytuję:
`` W Domu Ojca Mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to Bym wam Powiedział. Idę przecież Przygotować wam miejsce. A gdy Odejdę i Przygotuję wam miejsce, Przyjdę Powtórnie i Zabiorę was do Siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja Jestem.`` – Ewangelia według Jana 14/2,3

`` Idę przecież Przygotować wam miejsce.`` - stało się to blisko 2000 lat temu, Pan Jezus Odszedł do Boga Ojca Przygotować miejsce ludziom wierzącym.
I dalszy cytat:`` A gdy Odejdę i Przygotuję wam miejsce, PRZYJDĘ POWTÓRNIE I ZABIORĘ WAS do Siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja Jestem.``
Pewnego dnia Pan Jezus Przyjdzie Drugi Raz i Zabierze ludzi wierzących do Nieba.
Papieże, biskupi i księżą jednak się pośpieszyli i uczą, że niektórzy ludzie wierzący już są w Niebie.
No tak! Przecież nauka katolicka posiada podwaliny pogańskie.
Człowiek zawsze stoi przed wyborem. Tym razem musi wybrać między Nauką Pana Jezusa, a nauką papieży.

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.