Facebook Google+ Twitter

Czas się zastanowić, co wybrać - laptop czy tablet?

Ubiegły rok był pełen zaskakujących zwrotów w branży komputerowej. Ten rok przyniesie kolejną porcję nowości, na które musimy się z góry przygotować. Kreowane jeszcze do niedawna na gwiazdę branży komputerowej laptopy, ustępują powoli miejsce nowej generacji – tabletom.

Był moment, że produkcja netbooków zapowiadała rewolucję w porównaniu z laptopami. Do ich produkcji zabrała się praktycznie cała komputerowa czołówka. Mininotebook (7 lub 10-calowy ekran) był nie tylko wygodnym w podróży komputerem, lecz także o wiele tańszym. I choć miał on wiele ograniczeń - słabszy procesor, brak napędu optycznego - podbijał rynek.

Ale NOWE przezwycięża STARE. Znika segment netbooków i do końca 2013 r. zakończy prawdopodobnie swoją rynkową karierę. I nie pomoże nawet żadna recesja ani obniżenie ceny. Netbooki są obecnie zastępowane przez tablety, czego dowodzi ogromny na nie popyt. W 2011 roku sprzedano 63 mln tabletów, netbooków tylko o połowę mniej.

W ostatnich latach obecność przenośnego komputera stała się istotną częścią naszej rzeczywistości. Na początku XXI wieku wydawało się, że laptop będzie symbolem technologicznego postępu, synonimem zaawansowanej komputeryzacji, technologicznym wyrafinowaniem elektronicznego postępu, jednak w elektronicznej ewolucji nowoczesność zwycięża, a znamieniem tej nowej technologii stanie się tablet.

Kiedy patrzę dziś na swoje dwa laptopy i jeden mini, odnoszę wrażenie, jakbym zaglądał w przeszłość. Wiem, że czeka je zmierzch, bo cała branża zmierza w tym kierunku. Wtedy pozostanie po nich jedynie wspomnienie, jako po erze post-pc, którą zastąpią tablety definiujące przyszłość nowych technologii. Tablet ma niewątpliwie tą zaletę, że w kwestii mobilności jest bezkonkurencyjny. Poza tym jego prostota pozwala upodobnić się do pełnowymiarowego komputera.

Na wstępie wspomniałem, że czeka nas wiele
nowości. Takim zwiastunem będzie tablet Asus, który według zapewnień tajwańskich producentów ma przybrać formę normalnego, pełnowymiarowego netbooka. Jego zaletą będzie wszechstronna funkcjonalność. Podobnie zbroi się Microsoft, który swój system Windows pragnie przystosować do pełnej obsługi dotykowej. Musimy się więc spokojnie zastanowić, na co się ostatecznie zdecydować… na laptop, czy wygodniejszy w obsłudze tablet?


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.