Facebook Google+ Twitter

Czas wzmożonej nadziei

W Kościele trwa Adwent - czas przygotowania na święta Bożego Narodzenia. Pora oczekiwania nastała dla katolików, grekokatolików, prawosławnych i ewangelików. W Polsce i na całym świecie.

Adwent (z łac. adventus- przyjście, przybycie), czas oczekiwania na rychłe i pewne nadejście Mesjasza, trwa. Okres ten jest swoistym synonimem nadziei. Nadzieja ta "pobudza do czujności wyrażającej się w dynamice konkretnej miłości, której towarzyszy świadomość, że Królestwo Boże przybliża się tam, gdzie ludzie uczą się żyć jak bracia" (Jan Paweł II, Rozważania przed modlitwą Anioł Pański, 2.12.2001 r.) Adwent bowiem przeżywany jest w dwóch wymiarach - oczekiwania na kolejne narodziny Boga, tym razem już nie w ludzkim ciele, a w mentalności współczesnego świata oraz na Jego przybycie w chwili śmierci każdego człowieka.

Pościć, by móc przyjąć Słowo Wcielone

W Kościele prawosławnym i greckokatolickim wierni przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia przez czterdziestodniowy post. Rozpoczyna się on po dniu pamięci św. Filipa Apostoła, który dla prawosławnych użytkowników kalendarza gregoriańskiego przypada 14 listopada, juliańskiego - w 28 dniu listopada. W Polsce podział ten przebiega pomiędzy wyznawcami prawosławia z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia, a wiernymi tego wyznania z zachodniej i centralnej części kraju. Grekokatolicy rozpoczynają Post św. Filipa po 14 listopada.

"Czterdziestodniowy post Bożonarodzeniowy wyraża post Mojżesza, który poszcząc przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy, otrzymał nakreślone na kamiennych tablicach słowa Boga. A my, poszcząc przez czterdzieści dni, rozpatrujemy i przyjmujemy Żywe Słowo od Matki Bożej, wyrażone nie na kamieniu, lecz wcielone i zrodzone" - pisał Symeon z Salonik, prawosławny mistyk (bp Kallistos, Święci). Post dla prawosławnych i wyznawców Kościoła greckokatolickiego, cielesny i duchowy, to niezawodny sposób wzmożenia swej tęsknoty za Bogiem, który przychodzi na świat w pamiątce swych narodzin.

Radować się, gdy Pan jest blisko

W Kościele rzymskokatolickim i ewangelickim Adwent rozpoczyna się w wigilię I niedzieli Adwentu i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. W tym roku rozpoczął się 30 listopada. Wyznawcy obu Kościołów rozpoczynają tym okresem rok kościelny, ewangelicy także swe półrocze Pana. U katolików składa się on z dwóch etapów: czasu oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów (okres od początku Adwentu do 16 grudnia włącznie) oraz bezpośredniego przygotowania na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Oba okresy łączy tęsknota za wyczekiwanym Zbawicielem. W liturgii jej obrazem są czytania z księgi Izajasza, proroka wielkiej tęsknoty i nadziei.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla zainteresowanych- post prawosławnych użytkowników juliańskiego kalendarza rozpoczyna się 28 listopada. Za uchybienie przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.