Facebook Google+ Twitter

Czasami chciałbym mieć 9 lat

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-11 12:21

Burzliwa, pełna konfliktów i wojen historia stosunków polsko-niemieckich to mur, który wyrósł miedzy oboma narodami. Dużo trudniej znaleźć Reaganow i Gorbaczowow, którzy własnymi siłami zburzą tę ścianę. Każda odłupana cegła to sukces

Jak sklasyfikować społeczeństwa Polski i Niemiec? Na jakie kategorie nas podzielić, biorąc pod uwagę nie status społeczny, nie poziom wykształcenia, a jedynie nasz stosunek do sąsiedniego kraju? Nie jest to łatwe, dlatego nie uzurpuję sobie prawa do wyczerpania tematu. Postaram sie jedynie o czytelny szkic.

Fanatycy

Pełno ich w obu obozach. Co ich dzieli? Narodowosć... Co ich łączy? Cała reszta! Charakteryzuje ich ślepa nienawiść do wszystkiego co obce. W wielu przypadkach nienawiść ta ma swoje korzenie w krzywdach osobistych. Dla fanatyków to wystarczający powód, aby wszystkich przedstawicieli innego narodu odsądzić od czci i wiary. Żyją odwetem, karmią się własną chorobą, rzucają błotem nie zauważając, ze brudzą przy tym ręce i zatruwają duszę. Czy są niebezpieczni? Tak!
W wielu przypadkach to ludzie wykształceni, elokwentni, potrafiący pociągnąć za sobą masy, stosując zawoalowaną demagogię i uderzając w najczulsze miejsce: ludzki egocentryzm. O ile łatwiej jest okazać pogardę dla innych, karmiąc tym własne ego, niz zobaczyć w obcym człowieka.

Fanatycy są również godni politowania. Gdy widzę leżącego na ulicy człowieka, którym rzuca atak padaczki, żal mi go. Dusza fanatyka jest bez przerwy na takie ataki narażona, choroba trzęsie nią latami. Epileptykom można pomoc - fanatykom nie...

Ludzie dobrej woli

Niestety wciąż ich za mało. Skupiają sie w organizacjach polsko-niemieckich, jak Niemiecki Instytut Kultury Polskiej w Darmstadt, Instytut Goethego na Chmielnej w Warszawie czy innych, mniej znanych. Do takich należy "A propos Polen" - organizacja, której istnienie cieszy mnie podwójnie. To zrzeszenie studentów, skupiające ludzi młodych - wielu z nich to studenci slawistyki. Drugi powód do radości to fakt, że siedziba "A propos Polen" mieści się w Lipsku, czyli na terenie byłej NRD, gdzie najczęściej spotykamy sie z sygnałami antypolskimi, mimo ponad czterdziestoletniej wspólnej historii politycznej.

Ludzie działający w tych i innych organizacjach, zarówno Polacy jak i Niemcy, organizują wystawy, odczyty, spotkania dyskusyjne itd. Propagują porozumienie i współpracę. Starają się dotrzeć do młodzieży obu krajów przez organizowanie wymian wakacyjnych. Dzięki ich działalności zanikają powoli uprzedzenia i stereotypy.

Oportuniści

Grupa najbardziej liczna, dlatego podzielę ją na trzy. Oportuniści "tendencyjni" to ci, którzy na pierwszą wieść o karygodnym zachowaniu obcego, budzą się z letargu i podnoszą krzyk. Ich celem jest na ogół zdobycie poklasku. Również wśród dziennikarzy znajdziemy ich wielu. Przykłady? Tytuł z jednego z niemieckich czasopism: "Pijany Polak potrącił kobietę z dzieckiem" - dlaczego nie "pijany kierowca"? To proste: kierowcami jesteśmy wszyscy, Polakami nie... niemieckie ego nie zareaguje na "kierowcę"; na "Polaka" jak najbardziej. A co z tytułem: "Niemiecki turysta demoluje pokój w hotelu"? Tu się ocknął kumpel wyżej wymienionego na prawym brzegu Odry... czytelnicy się cieszą, bo to w końcu jakiś German rozwalił kilka mebli... my tacy nie jestesmy.

Oportuniści "tchórzliwi" to ci, których reakcja ogranicza się do kiwania głową na wieść o błędzie obcych. Słysząc o błędach przedstawicieli własnego narodu, nakładają na kark gorset; kiwanie głową niemożliwe. Wypełniają uszy watą, usta wodą, a oczy zasłaniają opaską... małpeczki?

Wreszcie trzeci rodzaj oportunistów. Nazwijmy ich "uczciwymi". Reakcji z ich strony można się spodziewać w każdym przypadku. Są lub starają się być obiektywni. Ci oportuniści to najlepszy materiał na ludzi dobrej woli. Może wystarczy dać im okazję, żeby zaczęli robić więcej w kierunku porozumienia?

Dzieci

Jestes zdziwiony, drogi Czytelniku? Uwierz mi, to czwarta grupa. Wśród dzieci nie znajdziesz przedstawicieli żadnej z trzech poprzednich. Posłużę się przykładem z własnego podwórka. Moja dziewięcioletnia córka kończy za kilka dni 3. klasę szkoły podstawowej. Jej klasa liczy 19 osób, z tego zaledwie 9 autochtonów. Dla dziewięciolatki koledzy z klasy to nie Wietnamczyk, Niemka, Polak czy Żydówka - to Phong, Angelika, Jan i Sara...

Nasze dzieci poradzą sobie z tym problemem. Nie utrudniajmy im tego...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Dzisiaj dopiero znalazłam ten ciekawy artykuł. Pomyślałam sobie, że chyba rozumiem, Jacku :-) powody, które skłoniły Cię do napisania tegoż. Tym bardziej podziwiam i trochę... współczuję jednak.
PLUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czy ja wiem, czy sobie poradzą:P na dzieci wpływają rodzice i kształtują ich poglądy... tak więc widzi mi się, ze dziecko fanatyka będzie fanatykiem, moze łagodniejszym, ale jednak zawsze - bo taki świat został mu wpojony :P Ale to prawda - o ile nie będziemy tego utrudniać, to dzieci wszystkich narodów będą jedą rodziną ...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonałe.... i już!

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)jw

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.07.2007 15:12

Tja... Redakcja jest mi winna 5 plusow :-))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm. cos nie liczy punktow ;(

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za zwrocenie uwagi na problem.
za dobry tekst i za jego moral

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.07.2007 15:03

Beato... taka mala transformacja: "Ciekawe - pomyślał Bóg - które z nich zrobi pierwszy krok?. Po czym udał się do nieba na zasłużony odpoczynek..." czyz nie pasuje to rowniez tutaj?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus oczywiście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stosunki polsko-niemieckie wyglądają gorzej z perspektywy mediów, całkiem zwyczajnie (czyli dobrze) w kontaktach międzyludzkich. Trzeba się sprzeciwiać wszystkim tym, którzy te kontakty utrudniają, którzy mącą i jątrzą. Nie tylko dzieci potrafią się dogadać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.