Facebook Google+ Twitter

Czasy Edwarda Gierka. Jak je pamiętam?

Nawiązując do treści i pytań zawartych w artykule Beaty Rudnickiej "11. rocznica śmierci Edwarda Gierka - jak go pamiętamy", chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami opartymi o własne doświadczenia z tamtego okresu.

 / Fot. .Czy za Gierka było źle, zapytajcie tych z dwu milionów bezrobotnych, którzy wtedy zaczynali pracę, a teraz nie mają za co żyć. Nie odpowiedzą wam zapewne, bo nie mają jak, pewnie nie mają dostępu do internetu i komputera. Zapytajcie tych, którzy rankiem penetrują miejskie śmietniki, latem przysypiają w parkach, a zimą chowają się w przeróżnych ruinach, piwnicach, wygłodzeni, zawszeni, brudni, przemarznięci do szpiku...

Mnie w świat wtedy nie ciągnęło, ale moja siostra np. w 70. latach, jako studentka, zjeździła całą Europę Zachodnią - Francja, Holandia, Hiszpania, Skandynawia.

Nowoczesne technologie? Pracowałem w łódzkiej "Wifamie", która jeszcze do końca lat 80. produkowała krosna tkackie na licencji szwajcarskiej ( Mav ), które sprzedawała do ponad 50 krajów na wszystkich kontynentach poza Australią. Przyszła "nowa Polska" i komuś przestało się to opłacać. Komu?

Właściciele nowej Polski podzielili większość postkomunistycznego majątku pomiędzy siebie. Kto miał chody, dojście, był w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie dostał swoją działkę. Jeden wziął warsztat, inny przędzalnię, jeszcze inny tkalnie. Tanim kosztem, wykorzystując sprawne jeszcze maszyny i drżące o pracę rzesze robotników, powstawały zaczątki fortun w naszej ojczyźnie.

11 roczncia śmierci Edwarda Gierka. Jak go pamiętamy?

Praca i ubezpieczenia dla wszystkich? Tak. To są fakty. Za komuny nie pracował tylko ten, kto nie chciał pracować. Wczasy zakładowe z FWP za pół darmo, kolonie, obozy dla dzieci w wakacje za symboliczną odpłatnością.
Emerytura pewna - biedna ale pewna. Przy niskich wówczas kosztach utrzymania wystarczała na godną starość. Nikt nie łaził po śmietnikach w poszukiwaniu puszek po napojach, żeby podreperować marny budżet. Nikt nie chodził do lumpeksów, by kupić tanie szmaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

red
  • red
  • 01.08.2012 19:56

To by rozkradli te pieniądze jak dziś rozkrada obecna koalicja . Bo nie ma należytej kontroli ,gdyż nie jesteśmy państwem w pełni demokratycznym. Na tamte czasy Gierek dysponował ogromnymi sumami, ale albo kupiono nie trafne, (przestarzałe) technologie a resztę rozkradziono. To samo dokładnie dzieje się dziś ..... Nie bądż naiwny Wiosna.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minęło już 11 lat od jego śmierci. Był taki porządny, że lepiej nie mówić, bo ciśnienie się podniesie...Ja będę go pamiętał po jego przemówieniach i powiedzeniach ; "Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć... Jak? Pomożecie?... No??". A partyjniacy odpowiadali "Pomożemy" i bili brawo...były jeszcze i lepsze, ale niech i inni się wypowiedzą...:) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam tamte czasy, miały też swoje dobre strony o których pisze A.Wiosna, było sprawiedliwiej a ludzie mieli inną mentalność. Ludzi rozpsuły pieniądze i dobrobyt.
Czy to Polska czy Niemcy, wszędzie są biedni i bogaci. W Niemczech nie było komuny a na dworcach pełno bezdomnych i ludzi grzebiących w śmietnikach. Takie czasy nadeszły iż jeden drugiemu "chleb "z ust wyrywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podejrzewam, że gdyby Gierek miał dostęp do funduszy europejskich na zasadach takich jak nasze obecne rządy, to bylibyśmy krainą mlekiem i miodem płynącą od lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polonus
  • Polonus
  • 01.08.2012 13:36

Wspiminam "czasy Gierka" jak najlepiej. Nie było można kupić wielu rzeczy. żyło się skromniej ale , co najważniejsze żyło się bezpieczniej, ponieważ nikt sie nie martwił, że straci pracę, dostęp do służby zdrowia był powszechny, mieszkania budowało się dla wszystkich ludzi a nie dla bogatych wybrańców.Budowało się solidniej.Drogi wybudowane za Gierka służą do tej pory.Gierek nie otrzymywał dotacji z Unii Europejskiej, trzeba było pożyczać na lichwiarski procent.Mimo to zadłużenie jakie zostawił Gierek to pryszcz wobec obecnego zadłużenia.Było poprostu sprawiedliwiej!
Nie było takiego wielkiego bandytyzmu, napadów, morderstw, korupcji, przekupstwa na taką skalę jak teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gorzko, ale prawdziwie! Tak, i umarli są tacy sami... czy polegli w Powstaniu Warszawskim, czy też ludzie nie chodzą na cmentarz, bo cieniują go dwa nagie krzyrze Grunwaldu, szanowna Pani z "Edusat"!! Horror na żywo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.