Facebook Google+ Twitter

Czechia zamiast Czech Republic. Czechy będą miały skróconą nazwę międzynarodową

Czechia - tak brzmieć będzie skrócona nazwa Republiki Czeskiej. Władze w Pradze postanowiły uprościć nazewnictwo, bo obecne jest zbyt trudne dla obcokrajowców.

 / Fot. GJThomson [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsCzech Republic - tak brzmi dziś angielskojęzyczna nazwa naszego południowego sąsiada. Zdaniem władz była ona zbyt trudna dla obcokrajowców. Teraz ma się to zmienić. Nowa nazwa, Czechia, ma być prostsza i łatwiejsza do zapamiętania i wymówienia w kontaktach biznesowych, politycznych, ale również podczas zawodów sportowych - donosi Guardian.

Władze Czech zadecydowały 14 kwietnia, że obowiązywać będzie jednowyrazowa nazwa "Czesko" i następnie wystąpią do ONZ o zatwierdzenie oficjalnego jej przekładu w sześciu językach. Nazwa angielska brzmieć będzie właśnie Czechia. Do tej pory Czechy nie posiadały wersji skróconej i w relacjach międzynarodowych nazywano ten kraj oficjalnie Republiką Czeską. To tak, jakby w w odniesieniu do Polski posługiwać się wyłącznie nazwą Republic of Poland.

Republika Czeska wyłoniła się w wyniku rozpadu Czechosłowacji. 1 stycznia 1993 r. powstały dwa niezależne państwa: Republika Czeska i Republika Słowacka. Międzynarodową nazwą skróconą kraju ze stolicą Bratysławie jest Slovakia.Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ano....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.