Facebook Google+ Twitter

Czechy. Afera korupcyjna. Minister obrony pójdzie za kraty?

Pani minister obrony przepłaciła i teraz za to zapłaci. Prezydent policji wygłosił antyrządowe przemówienie, a szef Policji Antykorupcyjnej chce doprowadzić do reform. Czechy stoją na głowie czy odzyskują równowagę?

 / Fot. Hynek Moravec/CC 3.0Policja Antykorupcyjna wręczyła już akt oskarżenia byłej minister obrony. Vlasta Parkanova została 11 lipca pozbawiona immunitetu poselskiego uchwałą niższej izby parlamentu, na wniosek tejże Policji Antykorupcyjnej (dalej: PA). Straciła też stanowisko wiceprzewodniczącej Izby Poselskiej.

Zarzuca się jej zaniedbanie obowiązków służbowych i nadużycie władzy w sprawie zakupu samolotów transportowych typu CASA dla sił zbrojnych Republiki Czeskiej. W wyniku, przyjęcia zawyżonej ceny za dostawy wyżej wymienionych samolotów, miała narazić skarb państwa na straty w wysokości 658 mln koron. Donosiła o tym obszernie m. in. największa czeska gazeta http://www.lidovky.cz/parkanova-uz-dostala-obalku-s-obvinenim-od-protikorupcni-policie-p9z-/ln_domov.asp?c=A120718_124146_ln_domov_ase"Lidove Noviny". Być może warto zwrócić uwagę na to, że pod względem formalno-prawnym jest to sprawa bardzo podobna do oskarżenia, jakie rozpatrywano podczas procesu Julii Tymoszenko. Drugie podobieństwo polega na tym, że obie panie stanowczo odmawiają przyznania się do winy.

Próba jej obrony przez przewodniczącego partii Top 09 - wicepremiera i ministra finansów Miroslava Kalouska, wskazującego na błędy rzeczowe we wniosku PA w sprawie zezwolenia na pociągnięcie pani Parkanovej do odpowiedzialności karnej, doprowadziła do ostrej repliki w wykonaniu szefów policji zwykłej oraz nadzwyczajnej. W głównym wydaniu dziennika telewizyjnego pierwszego programu telewizji publicznej prezydent policji płk Petr Lassy ujawnił, że prowadzący dochodzenie w sprawie Parkanovej otrzymali telefony z rządu, grożące im zwolnieniem z pracy. Na portalu czeskiej policji pojawiło się oświadczenie pułkownika Lassy, w którym pojawiły się takie twierdzenia jak: "sytuacja policji stanęła na ostrzu noża", "dochodzi do bezprawnych ataków na naszą niezależność", "nie zależy nam na dobrym albo złym humorze polityków".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

wyborca
  • wyborca
  • 21.07.2012 17:58

dobrze ze w naszym kraju korupcji niema.rzad rzadzi dobrze,przewidywalnie pelniac bietnice wyborcze.to nie to co za rzadow Jaroslawa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.