Facebook Google+ Twitter

Czechy. Aresztowany David Rath: Jestem jak Julia Tymoszenko

Najgłośniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia w Czechach stało się aresztowanie znanego polityka, posła Davida Ratha. Policja - i nie tylko - ogłosiła go aferzystą. Jego zwolennicy uważają, że źli politykierzy chcą ukrzyżować dobrego doktora.

Czechy. Aresztowany David Rath: Jestem jak Julia Tymoszenko / Fot. EPA/FILIP SINGERByły przewodniczący Izby Lekarskiej, były minister zdrowia, uznawany do niedawna za kandydata na szefa Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD), głoszący przy tym poglądy nacjonalistyczne, a także były wojewoda środkowoczeski, a obecnie poseł do parlamentu i prywatny przedsiębiorca, został aresztowany w swoim domu. Policja zapewnia, że przyłapała go na gorącym uczynku tzn. na przenoszeniu w celu ukrycia sprzeniewierzonych pieniędzy. Okoliczności były niczym z filmu sensacyjnego: podejrzany otworzył właśnie skrytkę pod podłogą, w której trzymał zagarnięte miliony, a w ręku miał walizkę zawierającą podobną sumę. W wyniku zdarzenia znalazł zastosowanie art. 27 p. 5. Konstytucji Republiki Czeskiej, uchylający w takim wypadku nietykalność poselską. Ogółem pod zarzutem spisku, w celu defraudacji funduszy budowlanych pozyskanych w ramach projektów zatwierdzonych przez urząd wojewody, funkcjonariusze zatrzymali siedem osób.

Cała ta historia jest tak barwna, że aż sprawia wrażenie nieprawdopodobnej. Ułatwia to linię obrony pana Ratha: "Dostrzegam analogię mojej sprawy z przypadkiem Julii Tymoszenko. Ona też została uwięziona i również pod zarzutem korupcji." Z dalszej części oświadczenia aresztowanego posła wynika, że uważa się również za ofiarę jakiejś nowej sprawy Dreyfusa: "Nie tylko ja straciłem wolność. Pogodziłem się już z losem. Moja kariera polityczna jest skończona bez względu na to, jaka jest prawda, która i tak nikogo nie obchodzi. O wiele gorsze jest to, że pozbawione wolności zostało całe nasze społeczeństwo. Co dzisiaj spotkało mnie a wielu to cieszy, jutro może spotkać każdego z was." - donosi serwis lidovky.cze.

W tej sprawie reakcje w Czechach są podzielone. Z jednej strony bowiem przypadki (oględnie rzecz ujmując) poważnego niedoszacowania kosztów budowy wszelkiego rodzaju dróg i mostów są tam na porządku dziennym, z drugiej pod władzą wojewodów z ČSSD ogromnie wzrosło zadłużenie tych wielkich jednostek samorządu terytorialnego, a z trzeciej poglądy Ratha, głoszone przezeń niezwykle zręcznie i przekonująco, dały mu spore poparcie wyborców. Gdzie leży prawda? Patrząc z daleka trudno orzec. Podobnie jak w przypadku "pięknej Julii", cień afer wszelkiego rodzaju ciągnie się za tym Czechem od początku jego kariery politycznej. Komisja etyki poselskiej jest już podobno zdecydowana zezwolić na dalsze dochodzenie przeciwko niemu. Bez wątpienia warto będzie przyjrzeć się uważnie procesowi sądowemu, który w takiej sytuacji niemal na pewno się odbędzie - informuje serwis metro.cz.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Komisja parlamentarna pozbawiła dziś jednogłośnie bohatera powyższego doniesienia nietykalności poselskiej. Ona sma nadal obstaje przy twierdzeniu o swojej niewinności, głosząc, że miliony zostały mu podrzucone do mieszkania. Nazywa to potwornym spiskiem i prowokacją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po rozpadzie ZSRR było trudno robić jakiekolwiek interesy i pozostać w zgodzie z literą prawa. To byłoby samobójstwo, bo cała konkurencja też tak robiła i trzebaby z nią walczyć z prawą ręką związaną za plecami. Natomiast w Czechach mamy chyba do czynienia z odwrotną sytuacją. Następuje stopniowy upadek państwa działającego dotąd niemal wzorowo. Bardzo to smutne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta Jenner Dzisiaj 19:02
Obawiam się, że teraz każdy aferzysta będzie "jak Tymoszenko"...

Calkiem niedawno bardzo barwnie wyłożył to pan Stanisław Michalkiewicz. Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
  • Inka
  • 20.05.2012 19:16

W Polsce takich jak Julia Tymoszenko jest mnóstwo. Trzeba było zamknąć prawie cały rząd z Tuskiem i Pawlakiem włącznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że teraz każdy aferzysta będzie "jak Tymoszenko"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.