Facebook Google+ Twitter

Czechy i USA podpisały umowę ws. tarczy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-08 15:44

Czechy i USA podpisały w Pradze umowę w sprawie budowy tarczy antyrakietowej. Na podstawie dokumentu na poligonie w Brdach koło Pragi ma powstać radar, który będzie pierwszym elementem tarczy.

Umowa liczy 30 stron i 18 paragrafów. Podpisy pod nią złożyli amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice i szef czeskiej dyplomacji Karel Szwarzenberg. Teraz dokument musi jeszcze zatwierdzić czeski parlament. Gdy to się stanie, będą mogły ruszyć pierwsze prace.

Według amerykańskiego projektu, na poligonie w Brdach stanie biała kula o wysokości 30 metrów. W środku będą znajdować się najnowocześniejsze urządzenia rozpoznawcze, które są zdolne dostrzec nadlatujące rakiety z odległości nawet kilku tysięcy kilometrów.

Teren pod przyszłą instalację jest już zagrodzony i pilnowany przez wojsko, a wkrótce mają tam pojawić się geolodzy i hydrolodzy, którzy wykonają niezbędne pomiary. Radar ma być gotowy do użytku w 2014 roku. Amerykanie twierdzą, że według ich ekspertyz, urządzenie nie będzie groźne dla mieszkańców okolic poligonu w Brdach.
A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.