Facebook Google+ Twitter

Czechy. Kościoły i związki wyznaniowe otrzymają zwrot majątków

Po nocnych obradach Izba Poselska Republiki Czeskiej większością jednego głosu obaliła veto Senatu i zapewniła organizacjom religijnym zwrot ziem, lasów i budynków odebranych przez reżim komunistyczny. Nie obyło się bez dramatycznej debaty.

Sonda

W wyniku tej ustawy:

 / Fot. strona Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej„Za jakie grzechy chcecie sobie kupić odpust?! Czy za wasze korupcyjne występki?” - grzmiał z trybuny parlamentu przewodniczący Komunistycznej Partii Czech i Moraw, poseł Vojtěch Filip.

Lewica: komuniści i socjaldemokraci, przypuściła ostry atak na zwrot mienia kościelnego, wskazując na rząd jako jedną ręką zabierający należne podwyżki emerytom, w tym inwalidom, a drugą hojnie przyznający dziesiątki miliardów koron czeskich wyznaniowym osobom prawnym. Przed głosowaniem obie partie opuściły salę obrad, aby ostatecznie umyć ręce od sprawy, którą określiły jako rażącą niesprawiedliwość.

Zupełnie inne było rzecz jasna stanowisko rządu. W krótkim wywiadzie dla głównego wydania dziennika telewizyjnego pierwszego programu telewizji publicznej wicepremier i minister finansów Kalousek podkreślał, że nie jest to posunięcie klerykalne, ale liberalne. „Jest to niezbędny składnik społeczeństwa obywatelskiego, które ma pełne prawo być tolerancyjne, a także wyznawać to, co się komu podoba. W jego skład wchodzą funkcjonariusze kościelni, którzy staną się teraz w pełni niezależni materialnie.” Dowodził przy tym, że przeciwnicy ustawy o zwrocie majątków Kościołów i związków wyznaniowych w gruncie rzeczy pragną podtrzymać zależność przede wszystkim Kościoła Rzymsko-Katolickiego od państwa, aby móc sprawować nad nim kuratelę.

Prezydent Klaus przedstawił Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
ustawę do analizy biegłym prawnikom-konstytucjonalistom, którzy mają sprawdzić, czy nie pozostawia ona jakiejś furtki umożliwiającej dochodzenie praw do znacznie obszerniejszych nadań majątkowych Habsburgów. Obiecał bowiem, że podpisze ją tylko w wypadku zgodności ze stanem majątkowym dawnego Kościoła państwowego zaborcy austriackiego okrojonym przez Republikę Czechosłowacką. Z drugiej strony młodsi partnerzy koalicyjni głównej partii rządowej ODS wymusili zapis nakazujący naliczenie i zapłacenie podatków w przypadku sprzedaży przekazanych organizacjom religijnym nieruchomości - przypomina serwis całodobowej czeskiej telewizji informacyjnej CT 24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.