Facebook Google+ Twitter

Czechy mają dwóch premierów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 20:55

Na skutek nieścisłości w zapisach czeskiej konstytucji, już po raz trzeci, Republika Czeska ma dwóch premierów jednocześnie. Na czele rządu stoi zarówno Mirek Topolanek jak i Jan Fisher.

Mirek Topolanek nadal rządzi, choć dni jego gabinetu są już policzone. Jan Fischer już uruchomił biuro w rządowym pałacu Hrzanów na Hradczanach, ale nie rządzi, bo nie ma ministrów. To skutek pewnej niedoskonałości czeskiej konstytucji.

Fischer, mimo iż jest premierem, będzie mieć gabinet wybrany przez partie polityczne. Osiem nazwisk wyłoni dotychczasowa koalicja rządowa, a siedem pozostałych, wciąż jeszcze opozycyjna, socjaldemokracja.

Oczekuje się, że będą to dotychczasowi wiceministrowie i szefowie rozmaitych urzędów centralnych. Przywódca socjaldemokratów, Jirzi Paroubek, zdradził na razie tylko, że szefa dyplomacji Karla Schwarzenberga zastąpi zawodowy dyplomata Jan Kohout.

Nowy gabinet ma objąć rządy 9 maja, po szczycie Unii Europejskiej w Pradze. Od tego momentu Czesi znów będą mieli już tylko jednego premiera.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.