Facebook Google+ Twitter

Czechy. Mistrzostwa świata w płukaniu złota

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-06 13:08

W czeskim mieście Zlaté Hory, w dniach 16-22 sierpnia odbędą się mistrzostwa świata w płukaniu złota.

 / Fot. mat. promocyjneW zawodach może wziąć udział każdy, kto w tych dniach odwiedzi Zlaté Hory i Muzeum Górnictwa. Zawodnicy rywalizują w następujących kategoriach: mężczyźni, kobiety, juniorzy, weterani i ekipy narodowe. Do najciekawszych, nieoficjalnych kategorii należą: nocne wypłukiwanie złota, wypłukiwanie złota tradycyjną kanadyjską misą i chińskim kapeluszem.

Na uczestników i gości czeka wiele atrakcji: pokazy tradycyjnego tańca szkockiego, wystawa fotografii przedstawiających podziemny świat miasta Zlate Hory, pokazy fajerwerków. Nad rzeką Olešnice można doskonalić sztukę wypłukiwania złota, albo uczestniczyć w speleoterapii. Goście, którzy ukończyli 18 lat, mogą wziąć udział w zawodach powolnego palenia fajki.

Miasto Zlaté Hory (wcześniej Zuckmantel), leżące przy granicy z Polską (6 km od Głuchołazów) zostało założone w 1924 roku. Jego okolice od wieków słyną z największych złóż złota na terenach Śląska. Historia miasta jest ściśle związana z wydobyciem złota, największy rozwój miasta i przemysłu wydobywczego przypada na wiek XVI, kiedy w czasie budowy sztolni Trzech Królów w latach 1590 – 1591, natrafiono na samorodki złota o wadze 1385 g i 1780 g. W latach późniejszych wydobycie złota zaczęło podupadać. W roku 1994 wydobycie zostało wstrzymane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.