Facebook Google+ Twitter

Czechy. Neonaziści zniszczyli polskie tablice na Zaolziu

W ostatnich miesiącach na Zaolziu łupem neonazistów padły dwujęzyczne czesko-polskie tablice z nazwami ulic i gmin. Głos w tej sprawie zabrał czeski minister ds. praw człowieka Mochał Kocab. Zaapelował on do wójtów gmin, w których dwujęzyczne napisy się znajdują, by nie byli obojętni wobec takiej agresji.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cieszyn_92.jpg&filetimestamp=20060212221511"Przykro mi, że dziś, kiedy otwarto granice i żyjemy razem w UE, niektórzy w taki sposób wyrażają swoje stanowisko" czytamy w gazeta.pl wypowiedź burmistrza czeskiego Cieszyna Vita Slovacka. W czeskiej części tego rozdzielonego granicą miasta co piąty mieszkaniec jest Polakiem. Lata starań sprawiły, że obecnie polski i czeski Cieszyn są przykładem dobrej współpracy.

Ostatnie ataki na polskie napisy mogą być znakiem, że polska mniejszość znalazła się w kręgu zainteresowań odradzającego się ruchu czeskich neonazistów. Przewodniczący Kongresu Polaków w Czechach Józef Szymeczek zapewnia, że polska mniejszość nie zrzeknie się prawa do dwujęzycznych napisów.


Źródło: gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.01.2010 19:41

Czesi też pamiętają, jak Polska z Hitlerem się układała i w 1938r. po Zaolzie ręce wyciągnęła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.