Facebook Google+ Twitter

Czechy: nowy premier już jutro

Prezydent Republiki Czeskiej, Vaclav Klaus zapowiedział dziś, że w poniedziałek mianuje nowego szefa rządu. Zostanie nim lider Obywatelskiej Partii Demokratycznej Petr Necas.

Petr Necas / Fot. Carryserves, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Petr_Necas.jpg46-letni Petr Necas będzie dziewiątym premierem Republiki Czeskiej, obejmie urząd po ustępującym Janie Fischerze. Jego centro-prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna prowadzi obecnie rozmowy koalicyjne z dwoma innymi ugrupowaniami, które w w wyniku majowych wyborów znalazły się w czeskim parlamencie.

Jak powiedział w niedzielę, w czasie wystąpienia w czeskiej telewizji Prima, prezydent Vaclav Klaus - "Czechy potrzebują nowego rządu z wielu powodów" oraz dodał, że "nowy rząd musi szybko zabrać się do pracy".

Rządzący obecnie socjaldemokraci nie mogą sformować nowego rządu, ze względu na układ sił politycznych wytworzony po ostatnich wyborach. Inaczej sprawa ma się w przypadku właśnie Obywatelskiej Partii Demokratycznej, która doszła do wstępnego porozumienia w sprawie koalicji z dwoma innymi ugrupowaniami - centrowym TOP09 oraz prawicowym blokiem Spraw Publicznych. Jeżeli ugrupowania te dojdą do porozumienia, mając 118 miejsc w parlamencie, koalicja ta będzie najsilniejszym blokiem rządzącym Czechami od 1996 roku.

Nowy premier uważany jest za polityka bardzo proeuropejskiego oraz proamerykańskiego. Przyjdzie mu stawić czoła głównie gospodarczym i fiskalnym problemom Republiki Czeskiej, z którymi nie mógł uporać się dotychczasowy rząd socjaldemokratów.

Obecny premier Czech Jan Fischer, pomimo piątkowej rezygnacji, pozostanie na swoim stanowisku, poproszony o to przez prezydenta Klausa, do momentu, w którym nowy premier przejmie od niego obowiązki.

Źródło: dalje.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.