Facebook Google+ Twitter

Czechy objęły przewodnictwo w UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-01 07:35

1 stycznia Czechy - jako pierwszy kraj z byłego bloku sowieckiego - obejmują półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Do końca grudnia 2008 roku Unii przewodziła Francja.

Prezydencja Rady Unii Europejskiej to okres, w którym dane państwo członkowskie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej oraz Rady Europejskiej. Reprezentuje także Radę na arenie międzynarodowej.

Prezydencja jest pełniona przez okres półroczny, na zmianę przez wszystkich członków Unii Europejskiej, w ustalonej wcześniej kolejności. Z rotacji alfabetycznej zrezygnowano w 1995 roku.
Motto prezydencji Czech w UE brzmi:"Europa bez barier". Priorytety czeskiej prezydencji w Unii Europejskiej stanowić będą trzy „E": ekonomia, czyli polityka gospodarcza, energia oraz Europa w świecie, czyli polityka zagraniczna.

Kwestiom dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego ma być poświęcony marcowy szczyt UE. W polityce gospodarczej za główny cel Czechy postawiły sobie doprowadzenie do podjęcia wspólnych działań przeciwko globalnemu kryzysowi finansowemu.

Jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, to podczas prezydencji Pragi ma zostać utorowana droga do przyszłej współpracy między Unią Europejską a nową administracją prezydenta Baracka Obamy. Mają również zostać ustalone szczegóły partnerstwa Unii Europejskiej z Europą wschodnią.

Czechy weszły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, wraz z 9 innymi państwami, w tym Polską. Przejmują przewodnictwo w Unii Europejskiej po Francji, a następnie w lipcu przekażą je Szwecji. Polska obejmie prezydencję w UE w drugiej połowie 2011 roku.

***
Prezydencja jest sprawą prestiżu i zaangażowania w sprawy europejskie. Kraj przewodniczący zyskuje możliwość aktywnego działania w Europie i na całym świecie.

Przewodniczącemu UE przysługują uprawnienia: przewodnictwo w posiedzeniach Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej, pośrednictwo w mediacjach między członkami i instytucjami europejskimi, reprezentowanie Rady na forum międzynarodowym, prawo zwoływania posiedzeń nadzwyczajnych Rady.

Do obowiązków kraju przewodniczącego należy opracowanie kalendarza spotkań i programu prac Rady UE, zwoływanie międzyrządowych konferencji, podpisywanie protokołów z posiedzeń i aktów prawnych uchwalonych przez Radę UE. Przewodniczący zapewnia sprawność i ciągłość prac Rady UE, notyfikuje jej dyrektywy, decyzje i zalecenia.

Formalnie przewodnictwo dotyczy tylko Rady UE oraz Rady Europejskiej, w rzeczywistości jednak przewodniczący kieruje także pracami organów wspierających Rady UE, w tym Komitetem Stałych Przedstawicieli.

Mający wejść w życie w 2009 roku traktat lizboński utrzymuje rotację prezydencji w Radzie UE, jednak w związku ze zmianą sposobu powoływania przewodniczącego Rady Europejskiej, urzędu tego nie będzie już sprawował przedstawiciel kraju aktualnie sprawującego prezydencję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.