Facebook Google+ Twitter

Czechy: Prawdopodobnie pierwszy przypadek choroby szalonych krów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-10 09:37

W szpitalu w Teplicach na północnym zachodzie Czech leży kobieta, która najprawdopodobniej cierpi na wariant choroby Creutzfelda-Jakoba, zwanej chorobą szalonych krów. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, będzie to pierwszy przypadek tego śmiertelnego schorzenia w tym kraju.

Według prywatnej telewizji Prima, która jako pierwsza poinformowała o prawdopodobnym pojawieniu się odzwierzęcej formy choroby Creutzfelda-Jakoba w Czechach, lekarze wciąż jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób doszło do zakażenia.

Choroba przenosi się na ludzi w wyniku skonsumowania zainfekowanego mięsa. Wprawdzie w Czechach wołowina i cielęcina jest od kilku lat skrupulatnie badana pod tym kątem, ale do zakażenia mogło dojść jeszcze zanim zaczęto prowadzić takie testy, ponieważ czas inkubacji wariantu choroby Creutzfelda-Jakoba wynosi kilkanaście lat.

Kobieta trafiła do szpitala, gdy pojawiły się u niej objawy demencji. Telewizja Prima informuje, że lekarze długo nie wiedzieli, z jakim schorzeniem mają do czynienia. Teraz jednak mają już podobno potwierdzenie, że chodzi o tak zwany wariant choroby Creutzfelda-Jakoba. Schorzenie to zostało po raz pierwszy zidentyfikowane przed trzynastu laty. Zmarło na nie na świecie około dwustu osób, z tego znakomita większość -
80 procent - w Wielkiej Brytanii.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.