Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9033 miejsce

Czechy. Sprzedawał nielegalny narkotyk, trafi do więzienia na 5 lat?

Czeski sąd rozpatruje przypadek businessmana, który oferował swoim klientom poprzez internet szałwię wieszcza. Obiecywał przy tym, że roślina dostarcza doznań równych marihuanie czy metaamfetaminie.

Flaga Czeskiej Republiki / Fot. unknown/public domainCzeska policja doprowadziła do przedstawienia zarzutów 48-letniemu przedsiębiorczemu Czechowi z Karviny (północne Morawy). Businessman jest oskarżony o handel narkotykami i bezprawny obrót takimi towarami jak substancje psychotropowe i trucizny. Czeski wymiar sprawiedliwości może skazać go na karę nawet do pięciu lat więzienia.

Ceske Noviny przybliżają mechanizm działania businessmana, cytując Jirziego Kopecka, szefa policyjnego wydziału antynarkotykowego w Ostrawie: "Oskarżony mężczyzna stworzył stronę internetową by przyciągnąć klientów. Zamówił suszoną szałwię wieszcza z Kanady, gdzie nie jest zabroniona, według naszej informacji".

Handel szałwią trwał od jesieni 2009 r. Sprzedawca tłumaczy się tym, że nie miał pojęcia, aby roślina zawierała jakiekolwiek związki psychotropowe. Wielu z zainteresowanych klientów nie potwierdziło doznań jakie obiecywała im reklama w internecie. Uskarżali się na bóle głowy i mdłości, których doświadczyli dzięki szałwii wieszcza.

Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) / Fot. user Phyzome/Wikipedia/Creative Commons 3.0Petr Kurka z czeskiego Instytutu Medycyny Sądowej zauważa, że rozpoznane objawy nie są niepokojąco odbiegającymi od normy. Dodał przy tym, że palenie, żucie lub picie wywarów z szałwii wieszcza jest ryzykowne. Głównym składnikiem rośliny jest substancja psychoaktywna, o czym powiedział dla Ceske Noviny: "Salwinoryna A może być niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia w przypadku przedawkowania i w kombinacji z alkoholem".

Policjanci ustalili około 90 klientów businessmana. Zakupów dokonywali ludzie z wszystkich stron Czeskiej Republiki, zaś sprzedawca zarobił na "trawkopodobnej" roślinie około 40 tysięcy koron (1 dol. to ok. 19 koron czeskich).

Szałwia wieszcza (Salvia divinorum) znana jest także jako szałwia prorocza, szałwia boska, szałwia czarownika. Roślina pochodzi z Meksyku, gdzie służyła indiańskim rytuałom.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Karwiniok
  • Karwiniok
  • 16.04.2012 12:42

Karvina nie jest na Morawie, ale w Ślunzsku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.