Facebook Google+ Twitter

Czechy: Upadł rząd Mirka Topolánka

Jak donosi czeskie radio Frekvence 1, Izba Deputowanych przegłosowała wotum nieufności dla rządu Mirka Topolánka. W piątym głosowaniu wniosek otrzymał niezbędną liczbę 101 głosów.

Upadł rząd Mirka Topolánka / Fot. Senat RP, źródło: Wikipedia - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mirek_Topol%C3%A1nek.jpg&filetimestamp=20080927175656Opozycji dopiero za piątym razem udało się uzyskać potrzebną większość do obalenia "eurozawstydzającego" rządu. Przeciw gabinetowi głosowało 101 deputowanych, w tym Jan Schwippel i Vlastimil Tlustý z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (OSD - partii Topolánka), oraz dwie byłe członkinie Partii Zielonych - Olga Zubová i Věra Jakubková. Przeciw wnioskowi opowiedziało się 96 członków izby.

Zgodnie z czeską Konstytucją, rząd musi teraz złożyć dymisję na ręce prezydenta republiki, który ją przyjmuje. Według premiera Mirka Topolánka, rada ministrów może to zrobić dopiero w czwartek, gdyż jest on teraz w Strasburgu.

Radio Český rozhlas informuje, powołując się na hradczańskie źródła, że prezydent Václav Klaus zna już wyniki głosowania w parlamencie i zamierza postępować zgodnie z konstytucyjnymi wytycznymi. Czeska głowa państwa nie chce publicznie komentować decyzji parlamentu.

OSD oczekuje od prezydenta, że misję tworzenia nowego rządu powierzy ponownie Topolánkowi. Gdyby mu się to nie udało, wcześniejsze wybory mogłyby się odbyć latem lub wczesną jesienią.

Zdaniem Jiřího Paroubka, byłego premiera, obecnie szefa największej opozycyjnej partii CSSD, Topolánek nie radzi sobie w szefowaniu wspólnocie, bo nie doprowadził do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Po obaleniu obecnego gabinetu, CSSD dążyć będzie teraz do powołania rządu fachowców, który poradzi sobie z trwającym kryzysem.

Dymisja gabinetu Topolánka będzie mieć konsekwencje nie tylko w Czechach, ale i w Europie. W styczniu Czesi objęli półroczną prezydencję w Unii Europejskiej. Formalnie to właśnie czeski premier przewodniczył wspólnocie.

Źródło: Frekvence 1, Český rozhlas

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Občanská demokratická strana, czyli ODS, a nie OSD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.