Facebook Google+ Twitter

Czechy. W wyniku prohibicji spadła liczba kradzieży, gwałtów i zabójstw

Zakaz sprzedaży wódki wywołał zdumiewający spadek przestępczości. Zwłaszcza najcięższe przestępstwa nagle niemal zupełnie ustały. W Pradze właśnie opublikowano statystykę ministerstwa spraw wewnętrznych.

14 września
w Czechach w wyniku afery metylowej, w wyniku której 35 osób zmarło, a kilkadziesiąt dalszych oślepło wypiwszy wódkę zatrutą metanolem,
wprowadzono na okres około dwóch tygodni zakaz sprzedaży napojów wyskokowych o zawartości ponad 20 proc. alkoholu. Już przedtem, w lipcu i sierpniu, pod wpływem wiadomości o ofiarach zatrutej wódki, nabywcy ogromnie ograniczyli swoje zakupy mocnego trunku.

Obecnie, po zamknięciu dochodzeń w sprawach dotyczących ubiegłych miesięcy, policja i sądy przekazały odpowiednie dane, które zliczono w ministerstwie. Wynika z nich, że od stycznia do czerwca w Republice Czeskiej popełniono 31 morderstw miesięcznie, w lipcu 4, w sierpniu 5, a we wrześniu ani jednego. Statystyka wykazała po 50 gwałtów na miesiąc w pierwszym półroczu,
po osiem w lipcu i sierpniu oraz 6 we wrześniu. Równie wielkie wrażenie robi gwałtowny spadek liczby kradzieży z włamaniem: 151, 21, 24, 13.

Nawet takie przestępstwa jak obraza moralności (rozebranie się do naga w miejscu publicznym itp.) stały się znacznie rzadsze w miesiącach nieformalnej, a następnie narzuconej odgórnie częściowej prohibicji - podaje m. in. największa czeska gazeta "Lidove Noviny".

Tak oto dowiadujemy się, dlaczego purytanie oraz (wracając na czeskie podwórko) husyci, tak mocno zwalczali wino i wódkę, jak również czemu w państwach muzułmańskich alkohol nie jest dostępny w wolnej sprzedaży. Jak bowiem głosi z kolei przysłowie chińskie, człowiek w miarę upajania się alkoholem zamienia się najpierw w lwa, potem w małpę, a na koniec w świnię.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Choć tam nie mjaą racji, to bardzo nie lubią innowacji." Te słowa z poematu Towarzysz Szmaciak wbiły mi się w pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać na obrazku alkohol to wyjątkowo niebezpieczny narkotyk. A władze się upierają, że to marihuana jest problemem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.