Facebook Google+ Twitter

Czechy. Zarejestrowano 700 tys. domen narodowych .cz

Czeski internet osiągnął kolejny rekord. W środę, o godz. 10.22, zarejestrowano siedemset tysięczną domenę internetową z końcówką .cz. Informacji tej udzieliło stowarzyszenie CZ.NIC, które jest administratorem czeskich domen narodowych.

Strona główna największego portalu informacyjnego w Czechach / Fot. T. KaniewskiW zeszłym roku w październiku osiągnięto również okrągłą liczbę rejestracji domen z końcówką .cz, mianowicie 600 tys. Kolejnych 100 tys. zarejestrowano w Republice Czeskiej w przeciągu zaledwie 10 miesięcy.

"Od początku 2006 roku do października 2007 r. miesięcznie rejestrowano około 5 tys. nowych domen. W ciągu ostatnich trzech lat liczba rejestracji wzrosła prawie dwukrotnie" - poinformował o tym dyrektor stowarzyszenia CZ.NIC Ondřej Filip.

Według statystyk prowadzonych przez stowarzyszenie, 87 proc. właścicieli domen narodowych to mężczyźni. Ponad 52 proc. właścicieli to firmy i osoby prawne.

Domeny z końcówką .cz najczęściej składają się z ośmiu znaków. Najdłuższa domena ma 63 znaki i nosi nazwę: www.prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz (tł. pierwsza-najdłuższa-domena-w-czeskiej-republice-która-ma-właśnie-63-znaki.cz). Nazwa domeny internetowej może mieć maksymalnie 63 znaki, te które mają ich więcej niż 15 uważane są za bardzo długie.

Jako przykład długiej domeny możemy podać tutaj np. oficjalną stronę walijskiej wioski o nazwie
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, a domena ma brzmienie www.llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.co.uk . Nazwa jest dla nas nie do wymówienia, a oznacza w przekładzie na j. polski "Kościół Marii w dolinie leszczyny przy wartkim źródle oraz kościół Tyzyliusza przy czerwonej grocie".

Polska utrzymuje piątą pozycję w rankingu domen narodowych państw Unii Europejskiej. Obecnie jest zarejestrowanych 1.835.000 domen o końcówce .pl. Na pierwszym miejscu rankingu domen narodowych niezmiennie znajdują się Niemcy, z wynikiem 13.7 mln nazw z końcówką .de.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.