Facebook Google+ Twitter

Czechy: Zgoda na amerykańską obronę antyrakietową w Europie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-23 16:21

Czechy zgadzają się na udział w nowym systemie amerykańskiej obrony antyrakietowej w Europie. Takie zapewnienie ze strony premiera Jana Fischera otrzymał wiceprezydent USA Joe Biden, który przebywał z jednodniową wizytą w Pradze.

Nową koncepcję obrony przeciwrakietowej przedstawi zespół amerykanskich ekspertów, który przyjedzie do Pragi w przyszłym miesiącu. "Przyjęliśmy decyzję prezydenta Baracka Obamy o rezygnacji z tarczy antyrakietowej ze zrozumieniem. Czesi zamierzają pełnić znaczącą rolę w nowej architekturze Europy" - oświadczył po rozmowie z wiceprezydentem Bidenem premier Jan Fischer.

Czesi są również zainteresowani lokalizacją dowództwa nowego systemu zwalczania pociskow balistycznych na terenie ich kraju. Taką sugestię wyraziła przed przyjazdem wiceprezydenta amerykańska podsekretarz stanu do spraw kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher.

Wiceprezydent Biden rozmawiał również z władzami Czech na temat współpracy naukowo-technicznej. Niewykluczone, że amerykański koncern Westinghouse zainwestuje w rozbudowę czeskiej elektrowni jądrowej w Temelinie. Czesi chcą z kolei odkupić część akcji w ropociągu TAL, który dostarcza ropę z Morza Sródziemnego do czeskiego Unipetrolu. Właścicielem większości akcji jest amerykański EXXON.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.