Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28046 miejsce

Czeczenia - sprzedana w imię interesu geopolitycznego

Tekst ten nie został napisany żeby kogokolwiek bronić. Ma on uzmysłowić jak ważnym problemem na przełomie XX/XXI wieku był i jest terroryzm.

Flaga niepodległej Czeczenii / Fot. wikipedia.orgGdy po zamachach „terrorystycznych” w Nowym Jorku, na Dubrowce, czy w Biesłanie, światowe telewizje pokazywały Putina, Bucha, Blaira jako sparaliżowane strachem ofiary przyszedł mi na myśl obraz Czeczenii – zgwałconej, rażonej prądem, pozbawionej wnętrzności… Ostatnie 200 lat to dla tego narodu nieustanne pasmo wojen i represji, a jednak Czeczenii przetrwali pielęgnując swoją kulturę i zachowując tradycję.

Jak głosi legenda, naród ten powstał dawno, dawno temu kiedy Bóg dzielił świat na kraje. W podziale nie uczestniczył tylko jeden naród, Czeczeni, ponieważ postanowili w podzięce przygotować Bogu wielką ucztę. Niestety pod ich nieobecność Bóg zapomniał przydzielić im ziemię. Widząc jednak, że przygotowali mu wspaniałą ucztę, postanowił odstąpić od swojego kawałka. I tak właśnie wojowniczy lud Nahczo zamieszkał w dolinach, natomiast Bóg pozostawił sobie szczyty gór Kaukazu.

Czeczeni to niewielki naród żyjący pośród północnych stoków Kaukazu. Odkąd pierwsi carscy żołnierze stanęli nad Terekiem, walczą oni nie tylko o niepodległość, ale przede wszystkim o życie! Niestety mało jest takich osób, które wiedziałyby gdzie leży Czeczenia, nie mówiąc już o tym, że większość nie ma pojęcia, co się tam dzieje.

Pod względem wielkości strat i ofiar w XX wieku Czeczenii znajdują się w „czołówce”. W 1944 roku Józef Stalin deportował większą część narodu czeczeńskiego na dalekie, wschodnie rubieże, by ukarać ich za niezłomny opór przeciwko komunizmowi i rzekomą współpracę z Niemcami w czasie II Wojny Światowej. Więcej niż połowa deportowanych Czeczenów umarła w ciągu tej operacji, wielu zamarzło albo zostało zamordowanych przez żołnierzy Armii Czerwonej. Dopiero w latach pięćdziesiątych ocalali Czeczenii zaczęli powracać na swoje ziemie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.