Facebook Google+ Twitter

Czeczeńskie dzieci z Katowic są w Bytomiu

W Bytomiu, z powodu zamknięcia katowickiej placówki dla uchodźców, liczba najmłodszych mieszkańców powiększyła się o dwadzieścioro. Będą z nimi pracować wolontariusze z fundacji "Młodzież z Misją – Polska".

Czeczeńskie dzieci czekają na wyprowadzkę, w Katowicach 27 bm. Z powodu sprzeciwu władz miasta ośrodek dla uchodźców w Katowicach, w którym mieszka ok. 220 Czeczenów, jest likwidowany. Jego mieszkańcy są przenoszeni od poniedziałku do innych takich placówek w kraju. / Fot. PAP/Andrzej GrygieO sprawie zamknięcia ośrodka katowickiego pisaliśmy już tutaj

- Wśród Czeczenów, którzy przebywali w Katowicach było wielu wykształconych ludzi, ale zostali wyproszeni, bo władze miasta nie stanęły na wysokości zadania. Dla mnie to wszystko jest niezrozumiałe – mówi Dziennikowi Zachodniemu Grzegorz Skrobarczyk z fundacji.

Ośrodek bytomski powstał w marcu 2008 roku, na dwa miesiące przed katowickim. Jest oddalony 2 km od centrum miasta, podobnie jak ośrodek katowicki. Tutaj jednak zarządzający nie widzą problemu z akceptacją Czeczenów. Mieszkańcy Bytomia nie są do obcokrajowców wrogo nastawieni; wręcz pomagają. Dzieci szybko się zaaklimatyzowały w szkołach, z nauk ścisłych przynosiły nawet lepsze oceny niż polskie dzieci.

Osoby, które trafiły do Bytomia z Katowic zajęły ostatnie piętro ośrodka. Zamieszkało tu 60 spośród 200 osób, które uprzednio mieszkały w placówce w Katowicach. 52 pojechało do Warszawy, 18 do Łomży, 7 do Pustych Łąk. Prawdopodobnie 70 osób zdecydowało się na zamieszkanie poza ośrodkiem i utrzymanie się z pieniędzy, które wypłaca im urząd ds. cudzoziemców. Na jedną osobę przypada średnio 800 zł, wszystko jednak zależy od wielkości rodziny.

Po feriach dzieci przeniesione z Katowic pójdą do nowej szkoły. Wszystkie dostały zaświadczenia o zaliczeniu półrocza w Katowicach. Dołączą najprawdopodobniej do uczniów Szkoły Podstawowej nr 37. Zorganizowano także ferie dla dzieci, podczas, których będą uczestniczyły m.in. na lekcje hip-hopu. Bytom zapewni także Czeczenom dalszą naukę języka polskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

goral
  • goral
  • 22.09.2010 04:41

uczyć ich aby walczyli za Słowian i umierali za nas, nawrócić ich do nasiej wiary albo won z Świętej ziemi polskiej, zdrajce Słowian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Za ciekawe informacje na "wrażliwy" temat!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bytom górą!)
Ważny temat i ciekawie poprowadzony:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ciąg dalszy tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ) Za szerokie horyzonty i empatie 8-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.