Facebook Google+ Twitter

Czego bał się generał?

W 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczeni z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej próbowali odtworzyć historię i odpowiedzieć na pytanie czy decyzja, jaką wydał gen. Jaruzelski była "złem koniecznym".

Zomowcy stanęli naprzeciwko nas w zwartym kordonie. Nienawiść biła z ich oczu tak mocno, że aż przyłbice zaszły im parą. Na nic zdały się okrzyki „rzućcie pały, chodźcie z nami”. Chociaż obydwie strony wiedziały o tym, że demonstracja jest nielegalna, jednak nie robiło to na nas wrażenia. Przyszliśmy tu dzisiaj, będziemy jutro, i będziemy tu przychodzić dopóty, dopóki generał nie przejrzy na oczy.

Jest nas coraz więcej, pomimo tego że mróz i zimny wiatr dotkliwie szczypią w oczy. Zomowcy tłuką pałkami w tarcze, ze szczekaczek płyną komunikaty, a my swoje: „Solidarność!!!”, „Precz z komuną!!!”. Widmo pałek i gazu zdaje się nikogo nie przerażać. Ruszają na nas, nie zamierzamy się cofać. Po krótkiej przepychance emocje opadają. Zomowcy uśmiechają się do demonstrantów, pomagają wstać chłopakowi, który upadł. Inscenizacja ulicznej manifestacji dobiega końca. Kto tylko mógł, przybył w środę na Rynek Główny w Krakowie, aby wziąć udział w obchodach 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zorganizowanych przez Instytut Pamięci Nnarodowej, studentów oraz przypadkowych przechodniów.

Czego bał się generał?

fot. Tomasz Jodłowski/Dziennik Zachodni Także z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej wraz ze stowarzyszeniem "Krzyk Wolności" zorganizował we w klubie "Pod Jaszczurami" debatę pt. "Czego bał się generał?". W dyskusji udział wzięli pracownicy krakowskiego oddziału IPN: prof. Ryszard Terlecki, prof. Andrzej Nowak, a także panowie J arosława Szarka i Marek Lassota, autor bestselleru "Donos na Wojtyłę", książki pokazującej jak głęboko służby bezpieczeństwa inwigilowały poczynania krakowskiego duchownego.

Dlaczego stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia?

Historycy przywoływali szereg faktów dotyczących wprowadzenia stanu wojennego, jak np. że wojska radzieckie były gotowe do interwencji w grudniu 1980 (ich ruchy wokół granic Polski zarejestrowały satelity USA - w przeciwieństwie do sytuacji z 1981), jak również wyjaśniono, dlaczego akurat 13 grudnia został wyznaczony na datę wprowadzenia stanu wojennego.
Okazuje się, że kilka dni później wychodził do cywila rocznik poborowych, którzy zostali wcieleni jeszcze przed wydarzeniami Sierpnia '80, i którzy stanowili chyba jedynych "nieskażonych Solidarnościową indoktrynacją" ludzi w Polsce, a wręcz przeciwnie, byli oni przekonani (min. za sprawą częstych "pogadanek"), że sytuacja w kraju jest bardzo zła. Ponieważ mieli już oni wcześniej przedłużoną służbę o trzy miesiące, wprowadzenie stanu wyjątkowego było jedynym wyjściem, by nie otwierać koszar, i nie wymieniać ich na "kotów" którzy posmakowawszy "Solidarności" mogliby się zachować nieprzewidywalnie. Dodatkowo komuniści stwierdzili (nie pierwszy raz, choć akurat w tym przypadku się nie pomylili) że widmo Świąt Bożego Narodzenia skutecznie osłabi zapał do strajków. Nawet wybór niedzieli jako dnia "X" nie był przypadkowy, pozwoliło to na spokojne uporządkowanie sytuacji i odwleczenie ewentualnych protestów o 24 godziny.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ja również daję plusik dla autora tekstu. Ciekawy. Ostatnio czytałam książkę Teresy Torańskiej pt. "Byli", zawarty jest w niej wywiad z Jaruzelskim.Polecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus dla Autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jesli ktoś nie wierzy niech zapyta tych , którzy odczuli to zło na własnych plecach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma czegoś takiego jak mniejsze zło. Zło albo jest albo go nie ma, nie może być większe czy mniejsze. "Mniejsze zło" to tylko sposób tłumaczenia. Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego oceniam jednoznacznie, jako zło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agata ma dużo racji. W dziale historia lepiej unikać jednoznacznych ocen, jeśli nie są poparte "żelaznymi" dowodami. Tekst w obecnym kształcie jest dobry, bo pozostawia ocenę znanych powszechnie wydarzeń czytelnikowi, a podaje przekonywujące wyjaśnienie wyboru takiego a nie innego terminu wprowadzenia stanu wojennego. Jednak popieram Twoją waleczną postawę, zarówno w sprawie decyzji Jaruzela, jak i w sprawie tekstu. To, że nestor W24, A. Zaranek, pisze że należy się niemal zawsze zgadzać z Redakcją jest dobre dla grzecznych prymusów po odrobieniu lekcji. Jeśli będziesz kiedyś naprawdę WIEDZIAŁ (a nie tylko czuł), że masz coś do powiedzenia, że wiesz o czym piszesz, a nie będą ci chcieli tego puścić, to walcz. Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, wysłałam Ci maila, abyś napisał tekst-komentarz na temat tych wydarzeń, ale do działu M3G.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małe uściślenie. Historykami IPN są i owszem Ryszard Terlecki, Marek Lasotai i Jarosław Szarek. Natomiast prof. Andrzej Nowak jest pracownikiem naukowym UJ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W nim. Tej oto tresci:

I choć stan wojenny to już przeszłość, i od tego czasu zmieniło się praktycznie wszystko, to nadal są ludzie, którzy twierdzą że było to koniecznością, ze było to "mniejsze zło". Argument podnoszony przez obrońców gen. Jaruzelskiego, argument "mniejszego zła" właśnie, jest w tym przypadku jest obłudnym kłamstwem. Jeśli bowiem w obliczu rodzącej się demokracji "mniejszym złem" jest skierowanie czołgów na ulice, i celowanie z broni maszynowej do obywateli zarządzanego przez siebie kraju, to mamy tu do czynienia albo z najwyższym stadium choroby psychicznej, albo z czymś znacznie gorszym; z zamachem stanu, z wojskowym puczem, ze zdradą. I choć słowo "hunta" kojarzyć się nam będzie z Afryką i Ameryką Południową (szczególnie za sprawą zmarłego przed kilkoma dniami gen. Pinocheta). To nie ulega wątpliwości, że to co miało miejsce ćwierć wieku temu w naszym kraju, to właśnie zorganizowany przez huntę pucz, jakkolwiek obco to brzmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaki komentarz? Pod artykułem czy w nim?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, dlaczego zniknal moj komentarz, ktory pierwotnie sie ukazał. Czyzby poprawonosc polityczna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.