Facebook Google+ Twitter

Czego boją się zwierzęta?

Co zrobić, gdy nasz pupil cierpi na paniczny strach przed głośnymi odgłosami? Wyjść jest - wbrew pozorom - wiele.

Zwierzęta, szczególnie wiele psów, cierpi na paniczny strach przed różnorodnymi, głośnymi dźwiękami. Na odgłos burzy, odpalanej petardy czy przejeżdżającego na sygnale samochodu uprzywilejowanego (np. karetki pogotowia), reagują bardzo nerwowo. Czasem strach mogą również wywołać nawet szczególnie wysokie dźwięki, sygnały telefoniczne, odgłosy maszyn (np. wiertarki), czy nawet zwykłe odgłosy ruchu ulicznego.

Ich reakcje bywają różnorodne. Paniczny strach może wywołać próbę ukrycia się w najbardziej odosobnionym miejscu, chęć ucieczki z zamkniętego mieszkania - gwałtowne drapanie w drzwi, bywa, że skuteczne - autor był kiedyś świadkiem, gdy psu udało się w niewzmocnionych drzwiach wydrapać dziurę i uciec. Najgorsze bywają reakcje, gdy pies dostaje ataku szału, atakując wszystkich w pobliżu, łącznie z właścicielem, co może być nawet przesłanką do jego uspania. Czasem głośno, bezustannie szczeka lub wyje. Zawsze jednak takie reakcje wiążą się z olbrzymim stresem, nie pozostającym bez wpływu na zdrowie i psychikę psa.

Powodów takich reakcji może być wiele. Wypadek samochodowy, któremu uległ pies, złe traktowanie zwierzęcia przez właścicieli, lub trywialne, jak na przykład przerażenie po jakimś gwałtownym zdarzeniu. Nie zawsze da się zdiagnozować, co jest przyczyną takiego zachowania psa. Być może takie zachowanie jest po prostu zaprogramowaną genetycznie reakcją.

Jak temu zapobiec? Jest kilka sposobów. Od szczeniaka przyzwyczajać psa do tego typu dźwięków. Można psu odtwarzać - nawet bardzo cicho - wszelkie stresujące się dźwięki, od czasu czasu na krótko zwiększając głośność nagrań. Zwierzę się z nimi oswaja, przestaje później reagować na ich natężenie. Można udać się do dobrego tresera psów, który - np. w pobliżu strzelnicy sportowej lub podczas burzy, odpowiednio ustawi, nastroi spanikowane zwierzę. Na okazje szczególne, jak na przykład sylwestrowe strzelanie petardami, hucznie obchodzone urodziny czy odbywające się w pobliżu imprezy masowe z użyciem petard lub pokazami sztucznych ogni, weterynarz może przepisać psu tabletkę lub zastrzyk uspokajający, dzięki czemu zwierzę lepiej zniesie trudny dla niego okres. Można również odwrócić uwagę psa, puszczając mu na przykład spokojną muzykę w radio. Należy psu pozwolić zaszyć się w najbardziej ustronnym miejscu domu. Na pewno nie należy w czasie napadów paniki głaskać psa, mówić do niego łagodnym tonem, gdyż takie zachowania wzmaga jeszcze jego strach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.