Facebook Google+ Twitter

Czego młodzi ludzie oczekują od nowego rządu Donalda Tuska

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-10-25 12:51

Oczekiwania młodych ludzi do 25. roku życia wobec nowego rządu są podobne do oczekiwań całego społeczeństwa. Szybsza budowa autostrad, budowa mieszkań dla przeciętnie zarabiających, poprawa wizerunku Polski w Europie

 / Fot. PAP, Radek PietruszkaJednak z badań instytutu ARC Rynek i Opinia wykonanych na zlecenie dziennika "Polska" wyłaniają się też różnice w priorytetach. Młodzi większy nacisk kładą na przyspieszenie przygotowań do Euro 2012, zatrzymanie fali emigracji zarobkowej oraz stworzenie warunków dla powrotu Polaków do kraju. Natomiast mniejszą wagę niż ogół społeczeństwa przywiązują do kwestii politycznych, jak otworzenie archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, likwidacja Senatu czy odebranie władzy przywilejów takich jak specjalne lecznice rządowe i rządowe ośrodki. Nie przykładają też tak dużej wagi jak starsi do kwestii, które ich jeszcze nie dotyczą, na przykład uproszczenia formalności wymaganych przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Oczekiwania młodych są ważniejsze dla PO. Większość biorących udział w wyborach młodych ludzi poparło PO (ok. 55 proc.). Zaledwie co dziesiąty głosował na PSL.

Koalicja skazana na tarcia
Łukasz Mazurkiewicz, ARC Rynek i Opinia:
Koalicja PO-PSL już przed wyborami wskazywana była przez elektoraty obu partii jako najbardziej oczekiwana. Potencjał współpracy tkwi zatem nie tylko w sejmowej arytmetyce i oczywistych przeszkodach w budowie innych koalicji z udziałem PO, ale ma także spore poparcie wśród wyborców. Nie oznacza to jednak, że zapowiadana koalicja wolna będzie od napięć i tarć. Już teraz wskazują na to różnice w poparciu obu elektoratów dla takich punktów programowych jak podatek liniowy czy szybkie wprowadzenie waluty europejskiej. Gdybyśmy zapytali wyborców PO i PSL o inne kontrowersyjne kwestie, jak choćby reforma KRUS czy cięcia niektórych wydatków socjalnych, zapewne ujawniłaby się jeszcze większa skala różnic. Obie partie i ich wyborcy są jednak na siebie w jakiejś mierze skazani. PSL zdaje się reprezentować tę część mieszkańców wsi, która jest bardziej otwarta na współpracę z typowo wielkomiejskim ugrupowaniem, jakim jest Platforma. Ma to zapewne związek z mocną pozycją PSL w środowisku lokalnych elit na wsi i w małych miastach. To być może szansa stopniowego zasypywania głębokich wciąż podziałów miasto - wieś. Wprawdzie w warstwie materialnej ten dystans się zmniejsza, lecz na poziomie symbolicznym został wyraźnie wzmocniony przez ostatnie dwa lata. Jeśli dojdzie do koalicji i spełni ona rolę takiego "mostu nad przepaścią", będzie to być może największe dokonanie nowego rządu.
Rafał Szubstarski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.