Facebook Google+ Twitter

Czego należy się wystrzegać na egzaminie maturalnym?

Do matury zostały jeszcze ponad dwa tygodnie. Zobacz jakich błędów możesz uniknąć.

Sonda

Prezentacja z polskiego:

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Marcin Otorowski GNU 1.2Według egzaminatorów sprawdzających prace maturalne, przyszli studenci zamiast odpowiadać konkretnie na pytania, starają się być bardzo oryginalni. Tymczasem klucz odpowiedzi przygotowany przez OKE jest dość prosty.

W pytaniach zamkniętych uczniowie często zamiast podkreślenia wymaganych dwóch odpowiedzi podkreślają np. cztery (gdy oceniane będą i tak tylko pierwsze dwie).

Wróć do materiału: Matura 2011. Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. Co sądzą licealiści o dzisiejszej maturze? Jakie były tematy na poziomie podstawowym?W pytaniach typu: podkreśl, przepisz i oblicz - maturzyści nie podkreślają albo nie obliczają.

Często na egzaminie zdarza się, że maturzysta natrafia na wymarzony temat. Euforia i ekscytacja zamykają wtedy oczy na ramy, w których praca musi się zamknąć.

Matura 2011. To warto wiedzieć przed egzaminem dojrzałościPrzy wyborze jakiegokolwiek tematu trzeba trzymać się ściśle poleceń. Jeśli należy napisać 120- 150 słów, trzeba zmieść się w tym przedziale.

Jeśli w zadaniu są podane trzy polecenia: zanalizuj, porównaj, podaj - koniecznie wykonaj te trzy.Często uczniowie koncentrują się tylko na jednym i wyczerpująco rozpisują się na ten temat, jednak egzaminator będzie oceniał pracę pod względem odpowiedzi na te trzy warunki.

Prezentacja z polskiego w pigułceTrzymaj się ściśle zasad kompozycji. Zdający często nie trzymają się tych zasad: wstęp - rozwinięcie - zakończenie ( wnioski). Uczeń skupia się na analizie, po czym w zakończeniu zaczyna porównywać, w ten sposób tracąc na ocenianiu kompozycji.

Bądź sprytny na maturze, ściągaj na matematyce


Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Marcin Otorowski GNU 1.2
Jeśli w poleceniu mowa jest o bohaterach (liczba mnoga), przyczynach, miejscach, należy omówić więcej niż jeden przykład. Dla egzaminatora nie jest istotne jak obszerną wiedzą dysponujesz na dany temat, i tak dostaniesz za omówienie jednego z trzech podpunktów, jeden punkt. Klucz odpowiedzi jest precyzyjny, nie zawiera "miliona" możliwych odpowiedzi jakich może udzielić przyszły student.

[b]Egzaminator nie ma się domyślać.
Unikaj takich określeń jak "mniej więcej", wydaje mi się, być może, tak jakby, coś takiego,gdzieś tam. Unikaj wszystkich określeń nieprecyzyjnych.

"Lanie wody", to kolejny błąd jaki popełniają maturzyści. Jeden argument powtarzany kilka razy w innej formie językowej, to nadal ten sam argument.

Maturzysto, szukałeś przecieków testów maturalnych? Zobacz, co jeszcze robili zestresowani licealiściW pracach na poziomie rozszerzonym egzaminatorzy wskazują na niedbalstwo językowe i brak wiedzy.

W pracy uczniowie często skupiają się na fabule, a nie na problemie.

Były to najczęściej popełniane błędy przez uczniów, opracowane na podstawie spostrzeżeń egzaminatorów. Masz jeszcze trochę czasu na powtórkę materiału i zaprzyjaźnienie się z kluczami odpowiedzi z ubiegłych lat.

I jeszcze to co słyszałeś już tysiąc razy:nie zabieraj ze sobą komórki, nie spóźnij się i nie ściągaj nawet jeśli pokusa będzie ogromna :)

Źródła:
1lo.bydgoszcz.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.