Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7399 miejsce

Czego nauczyłem się na warsztatach dziennikarskich?

"Zajmij się adiustacją swojej działki, pamiętaj o bombce, lidzie i deadlinie, zmień font przy wypowiedziach, sprawdź jeszcze raz memo i daj wypowiedź. Ja zajmę się uszami i blachą". Takie wskazówki w żargonie dziennikarskim nie będą już dla mnie tajemnicą po ostatnich warsztatach dziennikarskich, organizowanych przez Instytut Dziennikarstwa Polskapresse i Wiadomości24.pl.

W sali konferencyjnej, w której prowadzone były warsztaty. / Fot. Milena BryłaZaczęło się od zgłoszenia się na warsztaty dziennikarskie, a potem ...przyszła informacja, że się nie zakwalifikowałem. Byłem zawiedziony, bo zależało mi na szkoleniu, ale na szczęście następnego dnia otrzymałem informację od Pawła Nowackiego, że jest jeszcze jedno miejsce i... jadę!

W podróż z Centralnego do redakcji wyruszyliśmy z Piotrkiem Panfilem. Po pewnym czasie nadaliśmy jej nawet tytuł "Zgub się z Panfilem" lub też "Piesza podróż do Wiadomości24"... Nie będę pokazywał palcem kto wpadł na pomysł, żeby wsiąść do metra, "bo będzie szybciej i stacja jest w pobliżu redakcji". W pobliżu nie była, ale na szczęście po wielu różnych przygodach dotarliśmy na trzecie piętro budynku Saturn przy Domaniewskiej.

Szkolenie zaczęło się od mocnego akcentu. "Klasówko-kartkówka" miała sprawdzić naszą wiedzę o pojęciach, które związane są z interesującą nas dziedziną. Zajęcia prowadził Marek Chyliński, dzięki któremu m. in. mogę już przetłumaczyć polecenie widniejące w zajawce: "Zajmij się redagowaniem tekstów, pamiętaj o zdaniach, które pojawią nad tytułem w postaci równoważnika zdania i określają tekst lub jest jego fragment, pamiętaj o wstępie i o tym, kiedy masz zwrócić teksty, zmień czcionki przy wypowiedziach, przejrzyj notatki i uzupełnij wypowiedź. Ja zajmę się rogami pierwszej strony (miejsca, w których zazwyczaj pojawiają się reklamy lub zajawki) i kolumnami z krótkimi informacjami". Prawda, że jednak łatwiej i szybciej mówić żargonem?

Warsztaty prowadzili także Tomek Kowalski i Andrzej Piechocki. Marek Chyliński kładł bardzo duży nacisk na rozmowę. Często wyrażał swoje zdanie, które tak naprawdę było tylko pretekstem do wywołania dyskusji. Jeśli któryś z dziennikarzy próbował udowodnić swoją tezę, Chyliński od razu zadawał pytania, które niejednokrotnie rodziły we mnie wątpliwości, a więc zmuszały do myślenia. Marek Chyliński jest świetnym i naprawdę inteligentnym dziennikarzem, zna się na rzeczy. Ma też niesamowite poczucie humoru, ale doszedłem do wniosku, że takie żarty śmieszą tylko środowisko dziennikarskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (30):

Sortuj komentarze:

Damian
Do grobowej deski nie nauczymy się wszystkiego, a przechowywanie umiejetnie notatek to sztuka.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli przypuszczenie chłopaków, że Piotr Andrzejak dał Damianowi minusa i jak tchórz ostatni usunął swój komentarz jest słuszne... No żałosne to jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no z tych artykułów, które czytałem na temat tych warsztatów, ten zdecydowanie podoba mi się najbardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wy wysiedliście na przystanku Metro Wierzbno?

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajna i zwięzła relacja;) szkoda, że nie wszyscy się załapali, ale liczę na to, że W24 jeszcze niejedne warsztaty zorganizują:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zdziwię się - Piotr jest do tego zdolny ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na to wygląda Piotrze, choć sam Pan Andrzejak się do tego nie przyznaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damianie, czy Piotr Andrzejak dał minusa i skasował komentarz??

Komentarz został ukrytyrozwiń

W komórkach jest opcja nagrywania, tyle że trzeba włączyć ją już w trakcie rozmowy (przynajmniej tak jest w moim, nie wiem jak w innych typach), więc raczej z tego nie korzystam. A co do telefonów stacjonarnych to czytałem o jakimś urządzeniu, które trzeba podłączyć do kabla telefonu i można nagrywać rozmowy. Pewnie w największych redakcjach korzystają właśnie z takich rozwiązań.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja chyba nie mam takiej funkcji niestety ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.