Facebook Google+ Twitter

Czego nie dowiecie się na lekcjach historii?

"Tajemnice i sensacje świata antycznego" Sławomira Kopra to zdecydowanie lektura dla każdego - miłośnicy historii znajdą w niej interesujące ciekawostki i fakty, laicy dowiedzą się paru interesujących informacji...

A przede wszystkim każdy ma szanse dowiedzieć się tego, co przypuszczalnie było prawdą - bez owijania w bawełnę i ukrywania niewygodnych faktów.
Czy wiecie, że Sparcie groził niż demograficzny, ponieważ duża część jego obywateli była gejami? A Hatszepsut była kobietą faraonem, a do tego bardzo dobrym? Czy przypuszczasz, że fakt, że uważamy Persów za barbarzyńców, to wynik greckiej propagandy?

Te i inne ciekawostki znajdziecie w tej książce, która w łatwy i przyjemny sposób snuje historie sprzed kilku tysięcy lat. Nie trzeba mieć wiedzy, żeby rozumieć jej treść, ale na pewno jeśli ktoś interesuje się tym okresem, dowie się paru fajnych faktów.

Okazuje się, że homoseksualność miała duże znaczenie w tamtych czasach. Oddziaływała zarówno na politykę, jak i historię. Nie wierzycie? Oto kilka przykładów:

Chętnie skonfrontowałam plotki o lesbijstwie Hatszepsut z odkryciami archeologów (wszak portretowano ją często jako "mężczyznę", a w jej grobowcu znaleziono zwłoki kobiety - jej służącej). Z wypiekami na twarzy czytałam o miłości greckiej - większość starożytnej Grecji, jaką znamy, opierała się na relacjach homoerotycznych, które stanowiły trzon kulturowy. Kojarzycie "święty hufiec" z Teb? Wiecie, że tych 300 mężczyzn, to tak naprawdę 150 par gejów, którzy przysięgali walczyć na śmierć i życie? Interesuje was biografia jednego z kochanków Sokratesa - Alkibiadesa, który odegrał znaczącą rolę w wojnie domowej w Grecji? Pewnie nie zdawaliście sobie sprawy z faktu, że Filip II, ojciec Aleksandra Macedońskiego został zamordowany przez swojego kochanka Pauzaniasza. Co więcej, w tą zbrodnię zamieszany był sam Aleksander (zwany później Wielkim).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5*. Kupię i przeczytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.