Facebook Google+ Twitter

Czego Polak może nauczyć się w Wielkiej Brytanii?

Wyjeżdżając do angielskiej szkoły myślałem, że wiele się tam nie nauczę, bo wiele nauczyć się nie mogę w Anglii, pochodząc z Polski. Bynajmniej nie mówię tu o szkolnictwie. Mówię o życiu, bo to Polska przecież uczy życia...

Londyńska ulica. / Fot. AKPAKtoś, kto wywodzi się z takiego środowiska jak ja, lub środowiska zbliżonego do mojego, dorasta w świecie bez zasad i podstawowych wartości moralnych. Dorasta w świecie, w którym jedyną wartość stanowią pieniądz i pięść. Czego więc, człowiek taki jak ja, wychowany w świecie bez "prawa i sprawiedliwości", może nauczyć się w kraju, w którym wszystko wydaje się być łatwiejsze do zrobienia bądź zdobycia. Długo zastanawiałem się nad odpowiedzią na to pytanie... 1,5 roku potrzebowałem, aby ją znaleźć. Ku mojemu zdziwieniu odpowiedzi znalazłem nawet kilka:

Samodzielność

Młodemu człowiekowi jest dziś dość ciężko nauczyć się samodzielności. Często zdarza się tak, że do 30. roku życia żyje z rodzicami, którzy go jednocześnie utrzymują. W Wielkiej Brytanii to raczej niemożliwe. Masz 16 lat, to szukaj roboty i "spadaj". Ale ta różnica pomiędzy oboma krajami wynika, po pierwsze z uwarunkowań kulturowych, a po drugie z możliwości ekonomicznych obu krajów. W Polsce szansa na znalezienie pracy przez 16- czy 17-latka jest niestety niewielka. W Wielkiej Brytanii jest inaczej. Każdy młody człowiek, który wyjeżdża w celach zarobkowych do innego kraju uczy się samodzielności i pełnej odpowiedzialności za siebie i swoje życie, często daleko od najbliższej rodziny i przyjaciół, u których wcześniej mógł szukać wsparcia i pomocy w trudnych chwilach.

Ciężka praca i dobra płaca

W Wielkiej Brytanii wszyscy szanują ludzi ciężko pracujących. Brytyjczycy cenią sobie również fachowość. Budowniczowie nie mogą się tu obijać cały dzień. Tu trzeba pracować, ciężko pracować i być profesjonalistą lub starać się nim być. Ostatecznie można robić dobre wrażenie, co jednak nie zawsze na dobre wychodzi. Za ciężką pracę otrzymuje się jednak dużo lepsze pieniądze. I tego właśnie człowiek się tu uczy - dobra praca popłaca.

Nowe kultury

Wielka Brytania to zlepek wielu narodowości i kultur. Można tu spotkać ludzi pochodzących z całego świata. Długo można by wymieniać wszystkie kraje pochodzenia Brytyjczyków i rezydentów Wielkiej Brytanii. W samym Londynie można już teraz porozumieć się w 300 różnych językach. W Polsce natomiast mamy niestety katolików i resztę. Nie widać w naszym kraju zróżnicowania rasowego, czy etnicznego. Jesteśmy praktycznie wszyscy tacy sami. Wszyscy mówimy w języku polskim, wszyscy jadamy te same, bądź podobne potrawy, śpiewamy te same piosenki - jesteśmy jednolitym narodem, bardzo jednolitym, bardziej niż inne kraje Europy. Polak w Wielkiej Brytanii, poza językiem angielskim, może nauczyć się wielu nowych kultur, tradycji, wyznań i przekonań.

Tolerancja

Poznanie nowych kultur i narodów wiąże się z tolerancją. Musimy być bowiem tolerancyjni wobec "innych", bo oni są inni, ale tylko od nas, a dla nich to my jesteśmy tymi "innymi". Tolerancja daje nam możliwość współżycia z kulturami i religiami całego świata. Człowiek musi być w Wielkiej Brytanii tolerancyjny, aby go tolerowano. Odnosi się to do osób innych wyznań, ale przede wszystkim do stylu ich życia, niektórych zachowań, czy chociażby odmiennej orientacji seksualnej, która nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale w większości zachodnich krajów jest sprawą drugorzędną w relacjach z drugim człowiekiem.

Jestem pewien, że jest tysiące innych rzeczy, których Polak może się nauczyć, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Taką możliwość daje nam podróżowanie, ale pamiętajmy o tym, aby zawsze wrócić... do Polski, gdzie obcokrajowcy mogliby również nauczyć się wiele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.04.2007 21:32

Uratowała Cię znakomita końcówka! Dzięki niej artykuł ma jakiś "smaczek":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.