Facebook Google+ Twitter

Czego pragnie współczesny mężczyzna?

Discovery Channel przeprowadziło szczegółowe badanie dotyczące życia, obaw i oczekiwań mężczyzn w wieku 25-39 lat. Wnioski, do których doszli naukowcy zostały zebrane w "Species: praktycznym przewodniku po świecie młodych mężczyzn".

Logo projektu przeprowadzonego przez Discovery Channel / Fot. Materiały prasoweBadanie zostało przeprowadzone w 15 państwach, przede wszystkim europejskich. Objęto nim 12 tysięcy mężczyzn. Naukowcy stworzyli listę 40 wnikliwych pytań, na które odpowiadali respondenci. Oprócz ankietowania badanie obejmowało również osobiste wywiady i konsultacje z ponad 50 ekspertami. Trwająca ponad rok analiza, rozpoczęta w 2007 roku mała na celu stworzenie poprawnego obrazu współczesnego mężczyzny w Europie.

Discovery Channel zorganizowało całe przedsięwzięcie, aby dostosować się do oczekiwań swoich widzów: - Chcieliśmy zrozumieć tę grupę jaką są młodzi mężczyźni, do których przede wszystkim kierujemy nasz przekaz - mówi Katarzyna Kieli odpowiedzialna za rozwój Discovery w Europie Środkowej.

Wnioski płynące z przeprowadzonego eksperymentu pozwalają na zrozumienie czego oczekują i jakie postawy wobec rzeczywistości prezentują młodzi mężczyźni. - Skomplikowany świat mężczyzn powoduje przedefiniowanie pojęcia męskości - mówi Claire O'Connor odpowiadająca za badania w Discovery Networks EMEA. Naukowcy po analizie zgromadzonych danych stworzyli cztery główne typy mężczyzn:Mężczyzna z dzieckiem. / Fot. Materiały prasowe

- "żywiciel pod presją" - (25 proc. Polaków) jest tradycjonalistą z konserwatywnym podejściem do roli jaką odgrywa w społeczeństwie i rodzinie,
- "nowoczesny i powściągliwy" - (38 proc. Polaków) jest otwarty na podejmowanie nowych zobowiązań i ma nowoczesne podejście do podziału ról w związku,
- "wszystko o mnie" - (16 proc. Polaków) własne dobro stawia wyżej niż relacje z innymi ludźmi, nie czuje się gotowy na założenie rodziny, jest przede wszystkim skupiony na sobie,
- "unikający zobowiązań" - (21 proc. Polaków) żyje chwilą i nie martwi się o przyszłość, nie czuje się gotowy na poważne zobowiązania.

Oprócz czterech głównych typów naukowcy wyróżnili podkategorie bliżej precyzujące poszczególnych mężczyzn. "Żywiciel pod presją" dzieli się na: "Oddany i opiekuńczy", "Zarabiający na chleb" i "Pan na włościach". W typie "Nowoczesny i powściągliwy" znajdują się takie podkategorie jak: "Aktywny zdobywca", "Najlepszy na świecie" i "Zrelaksowany luzak". W "Wszystko o mnie" natomiast eksperci wyróżnili: "Poszukiwacz stabilizacji", "Pracowity hobbysta" i "Nastawiony na prestiż".

 / Fot. Materiały DiscoveryDzięki badaniu można porównać jakie postawy w życiu przyjmują polscy i europejscy mężczyźni. Wyniki wskazują, że najwięcej w Polsce jest osób zakwalifikowanych do grupy "nowoczesny i powściągliwy". W naszym kraju, aż 38 proc. mężczyzn zostało określonych tak przez ekspertów. Ten sam typ dominuje również wśród europejskich mężczyzn, choć w nieco mniejszym stopniu - 34 proc. Dane eksperymentu pokazują, że w Polsce więcej jest mężczyzn nowoczesnych niż tradycjonalistów. Młodzi mężczyźni w Polsce starają się wyważyć proporcje między życiem rodzinnym, a pracą nie zaniedbując żadnej z tych dziedzin życia.

Projekt "Discovery Species" wskazuje, że młodzi mężczyźni muszą kreować swoją tożsamość pod wielką presją. Współcześni faceci tworzą nowe pojęcie męskości plasując się pomiędzy macho a osobą metroseksualną. - Z przeprowadzonego badania wynika, że młodzi mężczyźni coraz bardziej starają się dbać o siebie - 20 proc. mężczyzn przyznało, że używa więcej kosmetyków, a 60 proc. stwierdziło, że lubi gdy inni na nich patrzą - mówi Claire O'Connor. Równie ważne co dbanie o siebie jest praca, która oprócz pieniędzy coraz częściej przynosi także satysfakcję. Badanie pozytywnie wyróżnia również polskich mężczyzn na tle ich europejskich kolegów w kwestii rodziny: - Około 2/3 młodych mężczyzn w Polsce uważa, że najważniejsze jest dla nich ojcostwo, w Europie twierdzi tak średnio 50 proc. - podaje Claire O'Connor.

Więcej informacji o przeprowadzonym badaniu można uzyskać na stronie -discoveryspecies.com (na tej stronie dostępne są również pytania, które były zadawane w ankiecie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

+ Szczerze mnie zainteresowała i ucieszyła informacja, że ktoś nareszcie zajął się problemami mężczyzn europejskich. Przecież w nowoczesnym świecie taki, za przeproszeniem, euro-mężczyzna powinien wreszcie się dowiedzieć kim jest, a nie udawać Greka. Bo gdy czasami wyglądam przez okno i widzę tych, pożal się Boże, innych mężczyzn, co to by tylko za spódniczkami się uganiali i piwo pili przy każdej okazji, to tak sobie myślę, że może ja jestem taki sam? Może jest we mnie jakiś inny człowiek, o którym ja nie wiem, a który nazywa się np. „pracowity hobbysta”, albo jeszcze jakoś inaczej? A w takiej sytuacji może się przecież zdarzyć, że któregoś ranka obudzę się jako „oddany i opiekuńczy”, albo „nowoczesny i powściągliwy”. I pomyśleć, że to wszystko jest gdzieś we mnie, tylko że ja jeszcze o tym nic nie wiem, gdyż to nie zostało jeszcze we mnie naukowo odkryte.
Albo wyobraźcie sobie taką sytuację. Budzę się rozmarzony, bo mi się właśnie przyśniła kolejna wizyta u mojej terapeutki, która mi leczy nerwy w sposób na razie nieskuteczny, a tu Moja Piękna stoi nade mną i ciepło przemawia:
- Dzień dobry, mój ty „poszukiwaczu stabilizacji", mój ty aniołeczku „nastawiony na prestiż”.
Prawda, że to brzmi jak jakaś bajka?
A wszystko to za sprawą naukowców, którzy we wszystkim i wszystkich widzą naukową materię badawczą, czerpiąc z niej wartościową wiedzę. Potem z tej wiedzy udaje im się tworzyć uogólnienia równie wartościowe i społecznie nośne. Dzięki takim poważnym pracom naukowym nawet pan Franek, co to w śmietnikach grzebie w poszukiwaniu cennej zdobyczy, dowie się, że jest statystycznym euro-mężczyzną z krwi i kości, którego, z racja trybu życia i żyłki poszukiwacza, naukowcy ulokowali w obszarze psychologiczno-socjologicznym o nazwie „zarabiający na chleb” lub „aktywny zdobywca”.
Jednak gdy mu o tym opowiedziałem to wzruszył tylko ramionami i odrzekł, jakby go to wszystko nie obchodziło:
- A odczep się, pan, ode mnie, bo mi skup żelastwa zamkną i nie będę miał co wypić przed zaśnięciem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie dwukrotnie po kliknięciu na "Jakim typem jesteś?" zawiesił się Firefox :)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"nowoczesny i powściągliwy" :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Unikający podejmowania poważnych zobowiązań" i "żyjący dniem dzisiejszym!" :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Wam wyszło w teście? Mi "unikający zobowiązań".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.