Facebook Google+ Twitter

Czekają nas huraganowe wiatry!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego kraju ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem, jaki "przetoczy" się przez całą Polskę. Sprawcą tego zamieszania jest potężny niż "Paula", który zaczyna formować się nad Skandynawią.

Znowu będzie mocno wiało. / Fot. Fot. Express Ilustrowany Grzegorz PiekarskiHuraganowe wiatry największą siłę osiągną na północy i na południu kraju, czyli w województwach: zachodnio-pomorskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Ogłoszono ostrzeżenia drugiego - najwyższego stopnia. Na północy wiejący wiatr powoduje sztorm, a jego stała prędkość będzie oscylować między 55 km/h a 80 km/h. W porywach może osiągać od 100-130 km/h!

Na południu z kolei średnia prędkość wiatru wyniesie od 35-45 km/h, jednak w porywach osiągać będzie 70-80 km/h, po południu, wieczorem i nocą (26/27.01) 80-100 km/h. Wysoko w górach zaś porywy wiatru mogą wynosić 100-140 km/h!

Na terenie pozostałych województw obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Wiatr będzie tam wiać z prędkością 45 km/h, a w porywach osiągać będzie 90 km/h.

Wiatr zacznie słabnąć w niedzielę rano, więc ostrzeżenia będą stopniowo odwoływane z terenów poszczególnych województw. Najdłużej będą one obowiązywać w województwie dolnośląskim i opolskim. Tam ostrzeżenie zostanie odwołane w niedzielę o godzinie 20.

Należy spodziewać się dużych zniszczeń (szczególnie na północy i południu kraju). Oto niektóre z możliwych skutków silnego wiatru: uszkodzenia lub zniszczenia zabudowań, uszkodzenia lub zrywanie dachów, uszkodzenia wież i kominów, zrywanie linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami, utrudnienia komunikacyjne.

Prosimy zachować szczególną ostrożność!

Zobacz więcej:
Potężny niż Paula oraz wyż Bernd
Tak będą wyglądać fronty atmosferyczne za 12 godzin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Niestety Piotr wczoraj nie przeczytałam Twojego artykułu i silny wiatr z gradem kompletnie mnie zaskoczył:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus dla Piotra;-)

Powiat radomszczański (łódzkie dla mniej wtajemniczonych) już po...gwałtownej wichurze, przynajmniej na razie. Dość niecodzienne były wyładowania atmosferyczne - o niesamowitej sile!!!...ech..działo się;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie zaczęło nie na żarty targać Śremem (koło Poznania). Wiatr jest silny, leje deszcz, światło przygasa... a ja z powrotem do łóżka bo szkoda dnia :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Tychach wieje i wieje..:) Plusik dla autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Sieradzu też już wieje i to dość mocno ... Dzięki Piotrze że jesteś z nami ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

no to będzie duć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Warszawie też wieje i to całkiem solidnie ;o)
pozdrawiam autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj wieje wieje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Acha, Piotr jak zwykle na posterunku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.