Facebook Google+ Twitter

Czekając na Krauzego

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-10-23 09:32

Ryszard Krauze oznajmił, że przed wyborami nie stawi się w kraju. Dzisiaj wybory mamy już za sobą, zatem powinien pojawić się lada dzień.

Przypomnijmy, że w sierpniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie zadecydowała o postawieniu byłemu już prezesowi Prokom Software zarzutów składania fałszywych zeznań i utrudniania postępowania w sprawie przecieku z akcji CBA w resorcie rolnictwa. Krauze był, obok Janusza Kaczmarka, Jaromira Netzla i Konrada Kornatowskiego, czwartą osobą, którą zamierzała zatrzymań i przesłuchać prokuratura. Gdyński biznesmen przebywał jednak za granicą. Czy teraz, gdy przekroczy granicę lub wyląduje na lotnisku, zostanie zatrzymany?

O swoich zamiarach prokuratura nie chce mówić.
- Nie udzielamy żadnego komentarza w sprawie pana Ryszarda Krauzego - ucięła krótko Elżbieta Janicka, szefowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Ode mnie nie uzyska pan żadnych informacji.
Nie wiadomo także, kiedy Ryszard Krauze pojawi się w Polsce.
- Nie publikujemy kalendarza prezesa Krauzego - powiedział Krzysztof Król, rzecznik prasowy Prokom Investments. - Prezes kontynuuje swoją zagraniczną podróż biznesową, ponieważ sprawy Petrolinvestu i Biotonu są bardzo ważne.

Z informacji sprzed kilku tygodni wynikało, że Krauze przebywa w Republice Komi, w której jego spółka Petrolinvest posiada koncesję na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej. Prokuratura podejrzewa Krauzego o składanie fałszywych zeznań i utrudnianie śledztwa, za co grozi do 5 lat więzienia. Postanowienie o zarzutach wydano 29 sierpnia.

Prawnicy Krauzego uważają, że ewentualne zatrzymanie będzie bezzasadne. Podobnego zdania jest prof. Zbigniew Świąkalski z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który na zlecenie obrońcy biznesmena przygotował opinię prawną.
- (...) Ryszardowi Krauzemu nie można skutecznie postawić zarzutu składania fałszywych zeznań w sprawie o tzw. przecieki ze …śledztwa (art. 233 ¤ 1 kk) oraz z tym związanego zarzutu poplecznictwa (art. 239 ¤ 1 kk). W chwili obecnej - biorąc pod uwagę sugerowane przez prokuraturę zarzuty, które mają być postawione Ryszardowi Krauzemu - nie ma podstaw do zatrzymania go i zastosowania wobec niego środka zapobiegawczego - uważa Świąkalski.

Profesor zwrócił także uwagę na fakt, że w związku z pobytem za granicą Krauzego, w świetle obowiązujących przepisów, nie doręczono mu skutecznie wezwania na przesłuchanie w charakterze podejrzanego.
Przy okazji przypomnijmy, że sąd w Warszawie niedawno orzekł, że zatrzymanie Janusza Kaczmarka 30 sierpnia było nieuzasadnione.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.