Facebook Google+ Twitter

Czekamy na palmy w Polsce.

W tym roku niezwykle wyraźnie natura pokazała nam jak bardzo jesteśmy od niej zależni.

Fot. Marta SIkorska / Szklarska PorębaBrak śniegu i ciepłe słoneczne dni w styczniu? Coś chyba jest nie tak z naszym klimatem. Meteorolodzy mówią, że śnieg pokaże się nieprędko...Póki co, temperatura w dzień potrafi sięgnąć 14 stopni Celsjusza. Najbardziej cierpią na tym położone wysoko w górach kurorty, które żyją z turystów. Rozmawiając z kilkoma właścicielami pensjonatów, wyciągów, oraz wypożyczalni narciarskich w Szklarskiej Porębie - jednego z piękniejszych miasteczek w Karkonoszach, dowiedziałam się, że wszyscy szykowali sie w tym roku na duże zarobki. Niestety, natura spłatała figla.


Najwięcej stracili właściciele wypożyczalni sprzętu narciarskiego, snowboardowego i wyciągów. Niektórzy szacują straty na ponad 30 tys. zł. Pani Alina Jędrzejewska, zapytana przeze mnie mówi, że ta pogoda nadszarpnęła jej portfel na ponad 20 tys. zł. – Jeśli szybko nie spadnie śnieg, pozostaje mi tylko nadzieja i wiara w cud – mówi Alina Jędrzejewska. Kolejną osobą, która zgodziła sie opowiedzieć mi o swoich stratach jest pani Iwona Zalewska, która prowadzi pensjonat. – Jeszcze nigdy nie było tak niewielu turystów. Brakuje pieniędzy na płacenie rachunków...


Właściciele wyciągów są szczególnie załamani. Pan Robert Woźniakowski nie uruchomił w tym sezonie ani razu swojego wyciągu orczykowego. Oznaczało to kilkunastu tysięcy złotych. Jak na razie najlepiej radzą sobie pensjonaty, ponieważ zawsze ktoś przyjedzie choćby pozwiedzać i wypocząć.


Z powodu braku śniegu odwołanych zostało wiele imprez narciarstwa zjazdowego i biegowego, m.in. Puchar Czterech Stoków, Puchar Trójki w Narciarstwie Zjazdowym, Amatorski Bieg Tysiąclecia oraz I Rzut Ligi UKS w Biathlonie. Impreza "Żywiec na Śniegu", w tym roku niestety będzie mogła sie nazywać "Żywiec na Trawie", póki śnieg nie zawita do Szklarskiej Poręby i wielu innych górskich miasteczek. Wszyscy bowiem myślą jeszcze, że śnieg w końcu zawita w wyższe  partie  gór  i właściciele niektórych obiektów odzyskają trochę straconych pieniędzy. Specjalnie na ten sezon zostało wybudowanych wiele nowych obiektów takich jak wyciągi, pensjonaty, restauracje oraz powstało wiele nowych wypożyczalni narciarskich. Niestety, bankrutują. Nie mając przychodów nie mogą sobie poradzić ze spłatą pożyczek. 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

pozdrawiam co tu kometować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.