Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24969 miejsce

Czelabińsk. Na stacji kolejowej wyciekł brom. Władze uspokajają mieszkańców

W zeszły czwartek w Czelabińsku w Rosji doszło do wycieku bromu z pociągu transportującego toksyny. W wyniku zdarzenia ucierpiało ponad 100 osób.

Ampułka z bromem / Fot. Tomihahndorf/domena publicznaWyciek bromu z pociągu został zauważony około 2:20 czasu rosyjskiego. Wagon z uszkodzonymi naczyniami z bromem natychmiast został usunięty ze stacji w Czelabińsku i odtransportowany w bezpieczne miejsce. Jednak nad miastem zaczęła unosić się pomarańczowa chmura, która prawie uniemożliwiała oddychanie.

Sytuacja ta wywołała zaniepokojenie mieszkańców tego 1,1-milionowego miasta w górach Ural. Niektóre przedszkola i szkoły nawet odesłały uczniów do domów, chociaż władze miasta uspokajały, że nie ma powodu do paniki.

Brom był transportowany w 2267 dwulitrowych szklanych słojach. Niektóre z nich uległy uszkodzeniu w czasie przejazdu pociągu przez stację w Czelabińsku.
Wyciekło z nich ok. 24-50 litrów substancji.

Doniesienia o ilości poszkodowanych nie są spójne. Jeden z raportów mówi o 207 osobach, które zgłosiły się na konsultacje medyczną po wycieku substancji. Za to placówki medyczne w Czelabińsku donoszą o 143 pacjentach, którzy narzekali na złe samopoczucie w wyniku wdychania bromu, przy czym 38 spośród nich zostało hospitalizowanych.

Władze miasta pocieszają mieszkańców, że brom jest substancją podawaną pacjentom w szpitalach, choć oczywiście nie w takich ilościach. Niemniej faktem jest, że nadmierna dawka bromu może wpływać na funkcjonowanie systemu nerwowego i powodować długotrwałe problemy z płucami.

Prokuratura Generalna poleciła miejscowym władzom wszczęcie dochodzenia w sprawie przyczyn tego wypadku. Według zarządu uralskiego transportu powodem wycieku było naruszenie zasad przewożenia substancji chemicznych i ich magazynowania na stacji w Czelabińsku - donosi BBC

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 03.09.2011 09:21

brom obniża potencję,współczuję wam chłopy,przyślijcie wasze żony do mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.