Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30372 miejsce

Czerna. Klasztor karmelitów bosych

Klasztor został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, jako klasztor eremicki. Już w roku 1633 zamieszkali tu pierwsi pustelnicy. Jak wygląda dziś? Warto sprawdzić.

Brama wejściowa na teren klasztoru karmelitów bosych. / Fot. Grzegorz StachowiakW 1640 r. konsekrowano kościół pw. św. proroka Eliasza. W późniejszych latach wybudowano mur klauzury obejmującej 80,56 ha, a także monumentalny most, łączący furtę klasztorną z klasztorem. Pod koniec XVIII w. klasztory kontemplacyjne w zaborze austriackim przeżywały kryzys. Klasztor w Czernej zmienił swój Studnia Św. Eliasza. / Fot. Grzegorz Stachowiakcharakter. Wielka klauzura została zniesiona, a kościół udostępniono wiernym. W 1880 r. przy pomocy personalnej prowincji austriackiej dokonano reformy życia zakonnego.

Byłem w Czernej dwa razy. Pierwszy raz latem, na założeniu szkalperza karmelitańskiego, a drugi raz, zimą tego roku, na tygodniowych rekolekcjach powołaniowych. Bardzo mi się podobało; dlatego, że mogłem zobaczyć styl życia karmelitów bosych. Bardzo spodobał mi się ich brązowy habit. Klasztor jest poświęcony Matce Boskiej Szkaplerznej. W Czernej znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Rafała Kalinowskiego. Na terenie klasztoru znajduje się również studnia św. Eliasza. Polecam wszystkim zwiedzenie tego miejsca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie KrkMaverick, - " Za trudno to się czyta", bo tylko przeczytać a przeczytać i zrozumieć, to wielka sztuka. Na początku widzę że to Pana pierwsza wypowiedź. Nie daję minusa, licząc że następne będą przemyślane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę o przykład "tragicznie zbudowanego zdania".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tragedia w budowaniu zdań, tragedia.
Co ma brązowy habit do Matki Boskiej Szkaplerznej i do studni? Nie daję minusa, bo nie lubię zniechęcać już na początku i widzę, że to Twój pierwszy materiał, ale zrób coś z konstrukcją tekstu. Za trudno to się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.