Facebook Google+ Twitter

Czerwcowe Bootydy widoczne od dziś na niebie

Codziennie niezmierzone obszary kosmosu zadziwiają nas swoimi ciekawymi zjawiskami. Od dziś zacznie "sypać" rój Bootydów czerwcowych.

 / Fot. Original uploader was Blueshade at pl.wikipedia/Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0Zjawisko spadających gwiazd nasili się 27 i 28 czerwca, czyli jutro i pojutrze. Łowcy meteorów i miłośnicy astronomii będą zapewne z ogromnym zaciekawieniem spoglądać w niebo.

To jednak nie wszystko, co można i wypada podziwiać na niebie, w tych dniach. Pojawi się też niezwykła rzadkość. Księżyc będzie przechodził "po sąsiedzku" niedaleko Saturna i Spiki. Spika (Kłos, Alfa Vir), jak wyjaśnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie - to najjaśniejsza gwiazda konstelacji Panny. "Jej blask wynosi 0,98 wielkości gwiazdowych, co czyni ją piętnastą gwiazdą na niebie pod względem jasności. W rzeczywistości jest to niebieski olbrzym prawie 11 razy masywniejszy od Słońca, którego powierzchnia jest rozgrzana do temperatury 30000 Kelwinów. Znajduje się on 260 lat świetlnych od Ziemi" - mówi dr Olech.

Według dr Olecha, Spika widoczna na naszym niebie, leży bardzo blisko ekliptyki (wielkie koło na sferze niebieskiej, które wyznacza pozorny roczny ruch Słońca, a przez to, co jakiś czas, blisko niej są różne ciała Układu Słonecznego. Szczególnie efektownie wyglądają spotkania z jasnymi obiektami, jak Księżyc i najjaśniejsze planety - podkreśla astronom.

Do takiego właśnie spotkania, i to potrójnych ciał, dojdzie wieczorem po zachodzie Słońca (w Polsce po godz. 22-giej), 27 i 28 czerwca - czytamy w Money.pl. Ale już od pewnego czasu w pobliżu Spiki przebywa silnie błyszczący (podobnie jak gwiazdy) Saturn. Teraz jest on nieznacznie jaśniejszy od Spiki. Odległość między tymi dwoma ciałami na sferze niebieskiej wynosi obecnie zaledwie 4 stopnie - wyjaśnia dr Olech.

Podczas najbliższych dwóch wieczorów, obok Saturna i Spiki przejdzie swobodnie "poważny gość" - ulubiony obiekt poetów, Księżyc - w pierwszej kwadrze. Przejdzie on wolniutko pod nimi - 27 czerwca, świecąc swoim blaskiem około 9 stopni na zachód od Spiki, a 28 czerwca przejdzie około 6 stopni na wschód. Całej tej niezwykle zbliżonej trójki najlepiej wypatrywać wieczorem, po godzinie 22, około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem - radzi astronom Olech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bardzo lubię takie informacje - lato, ładna pogoda, można się wyłożyć na kocu pod gołym niebem i szukać, szukać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.