Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

528 miejsce

Czerwcowy rajd historyczno-patriotyczny śladami "Ostoi"

Miłośnicy przyrody, historii i tradycji spotkają się na I Pieszym Rajdzie Śladami kpt."Ostoi", który odbędzie się 18-19 czerwca, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Szczegóły uczestnictwa dostępne są na www.tphorlik.org.pl

 / Fot. Archiwum TP-H OrlikRajd jest wyrazem pamięci o stacjonujących w czasie II wojny światowej na terenie rezerwatu Jata formacjach wojskowych Podziemnego Państwa Polskiego, w szczególności I Batalionu 35. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Jego celem będzie upamiętnienie Bohaterów tamtego okresu, jakimi niewątpliwie byli kpt. Wacław Andrzej Rejmak oraz jego podkomendni. Organizatorzy chcą, aby wartości, za które walczyli i oddawali życie żołnierze z Jaty, były przekazywane następnym pokoleniom Polaków.

 / Fot. Jerzy Kirzyński- Wacław Andrzej Rejmak „Ostoja” - żołnierz i dowódca Armii Krajowej, urodził się 24 września 1917 r. w  / Fot. Jerzy Kirzyńskimiejscowości Sporniak pod Lublinem – przybliża sylwetkę patrona Rajdu - jeden z jego organizatorów Robert Wysokiński z TP-H "Orlik". - W latach 20. zamieszkał wraz ze swoimi rodzicami w Motyczu i tu uczęszczał do szkoły powszechnej. W Lublinie ukończył najpierw gimnazjum, a w 1934r. Seminarium Nauczycielskie. Następnie wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, którą ukończył wiosną 1939r. z II lokatą i został skierowany do 19. Pułku Piechoty we Lwowie. Brał udział w kampanii wrześniowej, a jego szlak bojowy prowadził przez Bydgoszcz, Kutno, Puszczę Kampinoską, Modlin.

Prowadził działania sabotażowo - dywersyjne w okolicach Lublina. Jego uzdolnienie wojskowe oraz autorytet wśród podkomendnych zostały docenione i w sierpniu 1943r. otrzymał przydział na oficera dywersji w Obwodzie AK Łuków, gdzie do końca roku zorganizował dobrze funkcjonujący odział Kedywu (Kierownictwa Dywersji AK). Wiosną 1944r., po połączeniu Kedywu z Oddziałem Leśnym z Jaty powstał Oddział Partyzancki I Batalionu 35. Pułku Piechoty AK w Jacie, dowodzony przez „Ostoję”.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiGłówna działalność oddziału koncentrowała się na dywersji drogowej i kolejowej, przeciwko okupantowi  / Fot. Jerzy Kirzyńskihitlerowskiemu. W obozie w Jacie przygotował do akcji „Burza” oddział w sile 350 żołnierzy. Sam obóz położony pośród niedostępnych bagien urastał do rangi symbolu wolnej Polski. Z końcem lipca 1944r. wyprowadził cały oddział z bazy w Jacie i zorganizował nową konspirację przeciwko okupantowi sowieckiemu. Wraz ze swoimi chłopakami - tak nazywał swoich podkomendnych, prowadził regularne bitwy z oddziałami UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) oraz Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD).

 / Fot. Jerzy Kirzyński18 października 1945r. na drodze Lublin – Warszawa, w pobliżu miejscowości Pociecha kpt. Wacław Andrzej Rejmak „Ostoja” został wraz ze swoim adiutantem por. Mieczysławem Kańskim ps. „Czeczot” bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy UB.
W chwili śmierci miał 28 lat, jego adiutant - 21. Kpt. „Ostoję” wraz z jego adiutantem, pochowano w rodzinnym grobie Rejmaków na cmentarzu w Motyczu.

W 1984 r. został, pośmiertnie, awansowany do stopnia podpułkownika.
Kpt. Wacław Rejmak „Ostoja” został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych i trzykrotnie Krzyżem Zasługi.

Na Rajd zapraszają Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Łuków, Towarzystwo Przyrodniczo–Historyczne „Orlik”, Łukowskie  / Fot. Jerzy KirzyńskiStowarzyszenie Rozwoju, Nadleśnictwo Łuków oraz gminy Łuków i Wiśniew.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.