Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8263 miejsce

Czerwionka-Leszczyny. Wiersze Macieja Wożniaka zachwyciły jury

Maciej Woźniak, poeta i krytyk muzyczny z Płocka, wygrał tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O Złote Cygaro Wilhelma".

Maciej Woźniak z Płocka prezentuje zdobyte trofeum konkursowe. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczLaureaci, jurorzy oraz organizatorzy konkursu. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczMaciej Woźniak z Płocka został zwycięzcą tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego "O Złote Cygaro Wilhelma" w Czerwionce-Leszczynach. - To najpiękniejsza nagroda w kraju, tak samo jak ten konkurs. Cieszę się, że wygrałem - powiedział nam tuż po ogłoszeniu wyników laureat. Zdradził też, że wygrana ma dla niego szczególne znaczenie. - Jedenaście lat temu brałem udział w tym konkursie i zdobyłem swoje pierwsze Cygaro Wilhelma. Tylko, że jak wróciłem do domu złamał mi je mój kilkuletni syn. Dzisiaj bardzo się cieszę z wygranej, bo Cygaro odzyskałem.

W tym roku swoje prace do konkursu przysłało 133 autorów z kraju i z zagranicy. Jurorzy wybrali zaledwie szóstkę finalistów, którzy w ubiegły piątek zawalczyli o główne trofeum - statuetkę Złotego Cygara. Tradycyjnie finałowa rozgrywka odbyła się w "Starej Piwnicy", w podziemiach Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce (niedaleko miejsca, gdzie mieszkał patron imprezy Wilhelm Szewczyk). Przy szczelnie wypełnionej publicznością sali autorzy osobiście prezentowali swoje wiersze. Feliks Netz, przewodniczący jury przyznał, że wybór tej finałowej szóstki nie był łatwy, bo na konkurs prace przysłało wielu bardzo dobrych utworów. - To jest bardzo dobry konkurs, gdzie prace przysyłają znakomici autorzy. Cała szóstka, którą wybraliśmy, to autorzy właściwie gotowi. Ich wiersze mają siłę oddziaływania na odbiorcę niezależnie od przynależności pokoleniowej. Jest w nich to wszystko co dobre utwory mieć powinny - "więcej krwi niż mięsa" - stwierdził.

Trójka laureatów tegorocznego konkursu "O Złote Cygaro Wilhelma" - od lewej Agnieszka Moroz, Maciej Woźniak, Mirosław Szałata. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczPo raz pierwszy w czternastoletniej historii konkursu jurorzy byli zgodni w kwestii tego, że to właśnie Maciej Woźniak wyjedzie z Czerwionki z konkursowym Grand Prix oraz sporą nagrodą finansową. I co do tej pory się nie zdarzało „werdykt” taki wydali jednogłośnie, stwierdzając, że autor wręcz powalił ich na kolana swoimi utworami. Drugie miejsce zdobyła Agnieszka Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego. Gorzowianka dodatkowo została też laureatką nagrody publiczności, odbierając ogromny kosz „obfitości”. Trzecie miejsce na konkursowym podium przypadło Mirosławowi Szałacie z Człuchowa. On również otrzymał dodatkowe wyróżnienie. Swoją indywidualną nagrodę przyznała mu prof. Grażyna Szewczyk, córka patrona konkursu. - Jego twórczość przypomina mi klimaty, w jakich pisał ojciec -uzasadniła krótko swój wybór.
Pozostałą trójkę finalistów jurorzy uhonorowali równorzędnymi wyróżnieniami, do których dołączono też nagrody finansowe.

Publiczność w Starej Piwnicy oczywiście dopisała. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczNa zakończenie, by tradycji stało się zadość wszyscy laureaci złożyli swoje podpisy na poświęconej w "Starej piwnicy" konkursowi pamiątkowej ścianie i ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

Tegoroczni laureaci XIV Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Złote Cygaro Wilhelma”:
Maciej Woźniak z Płocka (I miejsce i Grand Prix),
Agnieszka Moroz z Gorzowa Wielkopolskiego (II miejsce i nagroda publiczności),
Mirosław Szałata z Człuchowa (III miejsce i nagroda prof. Grażyny Szewczyk),
Piotr Macierzyński z Łodzi (wyróżnienie),
Tomasz Kowalczyk z Lublina (wyróżnienie),
Wojciech Stańczak z Józefowa (wyróżnienie).
Finaliści osobiście prezentowali jurorom swoje wiersze -na zdjęciu Wojciech Stańczak z Józefowa. / Fot. Małgorzata Sarapkiewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

pawel moroz
  • pawel moroz
  • 21.09.2010 20:51

Moja sista Agnieszka jest the best!!!!! pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.