Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26725 miejsce

Czerwone piętrowe autobusy znowu na ulicach Londynu

W tym tygodniu na ulice Londynu powrócił stary dobry dwupiętrowy, jaskrawoczerwony autobus. Symbol tego miasta, podobnie jak czerwone budki telefoniczne. Udoskonalona wersja Routmastera wzbudziła wielki entuzjazm Londyńczyków.

Klasyczne dwupiętrowce zaczęły jeździć po Londynie w latach 50., a w 2005 roku zostały wycofane z ruchu. Były ikoną na kółkach, częścią historii tego miasta, na równi z pomnikami. 6 lat temu, wraz z wyłączeniem ich z ruchu, umarła jakąś część londyńskiej duszy. Po ciężkiej pracy, trwającej pół wieku, odeszły na emeryturę.

Długo oczekiwany przez wszystkich debiut unowocześnionego Routemastera miał miejsce w poniedziałek przy Dworcu Victorii. Jak czytamy na latimes.com, mieszkańcy Londynu są szczęśliwi, dzień ten nazywają historycznym i porównują do spotkania ze starym przyjacielem. Nie brakuje oczywiście krytyków. Powrót Routemasterów nazywają kosztowną próżnością.

Autobus jest piękny. Wygląd nawiązuje do dawnego stylu, ma ławki zamiast kubełkowych indywidualnych siedzeń. Jego konstrukcja jest lżejsza, wyposażony został w bardziej ekonomiczny pod względem zużycia paliwa silnik. Nowe Routemastery są nieco dłuższe i wyposażone w udogodnienia dla niepełnosprawnych. Designer Thomas Heatherwick powiedział, że coś trzeba było zrobić z tą gigantyczną cegłą jeżdżącą po londyńskich ulicach, więc zaokrąglili kanciaste rogi.

8 nowych Routemasterów będzie jeździć po Londynie do tego lata, a za 3-4 lata ma być ich 600.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piętrowe czerwone autobusy na ulicach Londynu były jego ozdobą. Mają swoją tradycję : jak czarne taxi i czerwone budki telefoniczne, skrzyki pocztowe. Są konserwatystami i dużą wagę przywiązują do swojch tradycji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.